Ana SayfaEkonomiDomateste Yeni Pazar! Hedef Belarus ve Ukrayna

Domateste Yeni Pazar! Hedef Belarus ve Ukrayna
D

-

Rusya Yaptırımı Belarus ve Ukrayna’ya İhracatı Arttırdı

Belarus ve Ukrayna domates ihracatına yeni bir kapı araladı. Ekonomik yaptırımlardan etkilenen Rusya’ya gönderilecek olan domateslerin Belarus ve Ukrayna’ya gönderileceği öğrenildi.

Geçen yılın başından bu güne Türkiye’ye yönelik bazı ekonomik yaptırımlar uygulayan Rusya, taze sebze ihracatını olumsuz yönde etkiledi. Rusya Türkiye’den ithal ettiği birçok sebze ve meyve ürününe kısıtlama getirdi. Bu gelişmeler ardından Türkiye domates için yeni pazar arayışına girdi.

Tüm gelişmeler yaşanırken, Türkiye 1 yıllık süreçte taze sebze ihracatında farklı pazarlarda ihracatını arttırdı. Sebze ihracatında artış gözlemlenen ülkelerin başında Belarus ve Ukrayna’nın olduğu görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kayır altına alınan verilerde bu durumu gözler önüne serdi. 2015 yılında Rusya’ya gönderilen Türk domatesinin tutarı 258,8 milyon dolar olarak kayır edilirken, 2016 yılında bu tutara ulaşılamadı. Bunun yanında Belarus’a ihraç edilen domates miktarı ise bir yılda beş misline ulaştı. Bir yıl içerisinde Belarus’a ihraç edilen domatesten 42,2 milyon dolar kazanç elde edildi. Öncesindeki tutar ise 7,9 milyon dolar civarında hayata geçmişti.

Belarus’a geçen yıl gönderilen üzüm miktarında ve tutarında da artış kaydedildi. 2015 ile 2016 yılları karşılaştırıldığında artışın yüzde 363,5 seviyesinde olduğu görüldü. Üzümden elde edilen gelir ise 25,6 milyon dolar seviyesinde oldu. Belarus’a ihraç edilen salatalık miktarı yüzde 64 oranında arttı.

Ukrayna’da ihracatta önemli bir partner olarak kayda geçti. Söz konusu ülkeyle domates ihracatı iki katına çıktı. Geçen dönemde 8,3 milyon dolarlık domates ihracat geliri 17 milyon dolar seviyesinde kayda alındı. Ülkeyle yapılan üzüm ihracatı ise 11 milyon dolarlık gelirin kapısını açtı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol