Ana SayfaEkonomiSismik Arama Gemisi Karadenizde! Nokta Atışı Arama Başladı

Sismik Arama Gemisi Karadenizde! Nokta Atışı Arama Başladı
S

-

Sismik Arama Gemisi Samsun Limanına Geldi

Karadeniz’de doğalgaz ve petrol arama çalışmaları yürütecek olan sismik arama gemisinin çalışmalarına başladığı öğrenildi.

“Barbaros Hayrettin Paşa” adlı sismik geminin bölgede arama ve sondaj faaliyetleri yürüteceğinin ilk sinyalini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak vermişti. Bayraktar konutla ilgili nokta atışı arama ve sondaj kuyusu faaliyetlerinin ilerleyen günlerde başlayacağını açıklamıştı.

Bu açıklamadan kısa bir süre geçmesi ardından sismik arama gemisi Barbaros Hayrettin Paşa bölgeye giriş yaptı. Karadeniz’de yürütülecek çalışmalar kapsamında denize açılan geminin çalışmalarına başladığı görüldü.

Samsunport Limanı’na dün giriş yaptığı görülen gemi, arama sondaj çalışmalarını Samsun, Ordu ve Giresun kentleri açıklarında sürdürecek. Alınan bilgilere göre sismik arama gemisi bölgede 3 ay süreyle arama yapacak. Barbaros Hayrettin Paşa gemisinde ise toplam 44 mürettebatın olduğu ifade edildi. Mürettebat büyük bölümünü ise araştırmacılar oluşturuyor.

Sismik arama gemisi Barbaros Hayrettin Paşa’nın Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’ne ait olduğu öğrenildi. Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi ise çalışmalarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı olarak yürütüyor.

İLK BİLGİYİ BAKAN AKTARMIŞTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada Karadeniz ve Akdeniz açıklarında arama çalışmalarının başlayacağı bildirilmişti. Berat Albayrak bu kapsamda yapılacak çalışmaları hem doğalgaz hem de petrol alanında olacağını kaydetmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı açıklamasında, “Nokta atışı arama çalışmaları iki gemi ile yürütülecek. Kuyu sondaj çalışmaları da aynı gemiler tarafından yapılacak. Ne kadar çok ararsak o kadar çok bulacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuşmuştu. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol