Her Dört Araçtan Birisi Hurda!

0

Türkiye’de nüfusa kayıtlı olan araç sayısı her geçen gün artarken trafikte olmaması gereken hurda araç sayısının da arttığı belirlendi. 

2016 yılı üzerinden bir araştırma yapıldığı zaman Türkiye’de bulunan toplam araç miktarının 16 milyon 270 bine kadar ulaştığı tespit edildi. Araçların sayısı artarken eski araçların miktarında da gözle görülür bir artışın yaşandığı tespit edilmişti. Özellikle eski araçların trafikte çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirdiği düşünüldüğü zaman aslında çok tehlikeli olduğu ve belirli bir yaşın üzerinde olan araçların mutlaka trafikten çekilmesi gerektiği uzmanlar tarafından konuşulurken bu konuda herhangi bir adım atılmaması dikkat çekiyor. 

Yapılan incelemelerin ardından yüzde 24’lük bir seviyenin 20 yaşın üzerinde bulunan araçlardan oluşmuş olması oldukça dikkat çekti. Araçların toplam miktarı içerisinde ise yüzde 27 seviyelerine ulaşan hurda araç sayısının trafikteki tehlikeleri bir kez daha gün yüzüne çıkardığı tespit edilmiş oldu. Bugün trafikte seyir halinde olan 11 milyon aracın yaklaşık 3 milyonunu hurda araçlar oluşturuyor. Bu araçlar çeşitli riskleri de beraberinde getirdiğinden dolayı aslında hem araç sürücüsünün hem de trafikteki diğer kişilerin can ve mal varlığını da olumsuz anlamda etkilemeye başladılar. ÖTV miktarlarında arka arkaya yapılan yükselmeler ve kurdaki dalgalanmalar araç sayılarının son 5 yıl içerisinde rekor seviyede yükselmesine neden olduğu için hurda araç sayılarının trafikte artmasına neden olduğu belirlendi. 

Hurda araçların can güvenliğini olumsuz etkilediği gibi havaya kirli gaz salınımı nedeni ile çevreyi de olumsuz anlamda etkilemeye başladı. Bu süreç içerisinde trafikte her dört araçtan birisinin hurda sınıfına girdiği açıklandı. Konu hakkında çevre dostu çalışmaların yapılması bekleniyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın