Tüfenkci: Yaptırıma Dönüşebilir

Türkiye ekonomisinin güçlenmesi için esnaflara yönelik yapılan çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnafın yüzünü güldürmenin ilk hedefleri olduğunu bu durum gerçekleşince kendilerinin de mutlu olduğunu söyledi. Esnafın bundan önceki dönemlerde daha zorlu süreçlerden geçtiğini belirten Tüfenkci, esnafın faiz ve kriz baskısı altında zamanını, sermayesini ve insan kaynağını kaybettiğini, istikrarsız yönetimlerin faturasının esnafa kesildiğini, önceki dönemlerde gecelik faizin 1000’leri bulduğunu enflasyonun yüzde 50’lere 60’lara çıktığını hatırlattı. Bu zorluklarla savaşmak zorunda kalan esnafın yeri gelip yazar kasa fırlattığını sözlerine ekleyen Tüfenkci, esnafın normal şartlar altında böyle bir tepki vermeyeceğini şartların bu konuma getirdiğini söyledi.

İstikrar İle Devam Edelim

Artık yönetimsel krizlerin yaşanmaması gerektiğini savunan Tüfenkci, toplum kesiminde olduğu gibi iş dünyasında da refaha kavuşulduğunu son dönemlerde esnaflara yönelik gerçekleştirilen çalışmaların bunun için çok iyi bir örnek olduğunu söyledi. Yaşanan sorunların çift başlılık nedeni ile olduğunu savunan Tüfenkci, istikrar ile devam edildiği taktirde daha güzel günlerin geleceğini, yönetimsel krizlerin esnafın kepenk indirmesine sebep olduğunu ancak bu günlerin geride kaldığını söyledi.

Esnaf Dik Durdu

Ekonomik açıdan zor zamanlar yaşanmasına rağmen esnafın darbe girişimi karşısında dik durduğunu belirten Tüfenkci, Esnaf Ahilik Sandığı ile esnafın geleceğe dair sorunları ve endişelerinin de önüne geçileceğini, esnafa karşı vefa borcunun ödeneceğini söyledi.

Yaptırım Gelir

Esnaf için hükümetin yaptığı çalışmaları hatırlatan Tüfenkci, bu konuda zorluk çıkaran bankaları uyardı. Sicil affı sonrasında halen bazı bankaların kara liste sorunu ile esnafı üzdüğünün haberlerinin kendilerine ulaştığını belirten Tüfenkci, bu konuda bankaları uyararak gerekirse yaptırım gelebileceğini esnafa kredi konusunda yardımcı olmaları gerektiğini hatırlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.