Canikli: Altyapı Projeleri Dahil Olabilir

Gayrimenkul sertifikasına ilişkin gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, son derece önemli bir finansman aracı olan gayrimenkul sertifikasındaki eksik yönlerin yavaş yavaş tamamlandığını, sistemin mükemmel bir şekilde işleyebilmesi için özverili bir şekilde çalışıldığını söyledi. Canikli gayrimenkul sertifikasının şu an için konut projeleri ve dönüşüm projelerini kapsadığını altyapı projeleri için herhangi bir girişim olmadığını ama ilerleyen zamanlarda altyapı projelerinin de sisteme dahil edilme ihtimalinin olduğunu söyledi. Gayrimenkul sertifikası yönteminin sektörü hareketlendireceğini ve küçük yatırımcılarında varlığını hissettirmesini sağlayacağını söyleyen Canikli, söz konusu yöntemin dönüşüm projeleri için ciddi bir kaynak oluşturacağını sözlerine ekledi.

TOKİ Öncü

İlk uygulamayı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yapmasının oldukça önemli olduğunu belirten Canikli, şu anda dönüşümünün gerçekleşmesi gereken milyonlarca konut olduğunu, TOKİ’nin bu konuda önce olmasının çok olumlu sonuçlar vereceğini, iyi bir örnek teşkil edeceği için kısa sürede taleplerin daha da büyüyerek gelişeceğini söyledi.

Sistem Çok Uygun

Gayrimenkul sertifikası sisteminin bütün güvenlik mekanizmalarını barındırdığının altını çizen Canikli, sistemde hiçbir risk olmadığını bu konuda insanların müsterih olması gerektiğini, vatandaşın bu yatırımdan ciddi gelir elde edeceğini, son dönemlerde gayrimenkul alanında fiyatların daha reel hale geldiğini, bu tarz finansman araçlarına yatırım yapmak için en doğru zamanda olunduğunu söyledi.

Getirisi Yüksek

İstanbul gibi büyükşehirlerde dönüşüm projelerinin değerinin 1 milyar dolardan aşağı olmadığını hatırlatan Canikli, Turkuaz Kart uygulamasının bu konuda önemli olduğunu, faizli finansman modellerine karşı hassas olan kişilerin yüksek getiri ile yatırım yapabileceği bir imkân oluştuğunu, bu finansal ürünü değerlendirmenin çok önemli olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.