Bu Hafta Piyasalarda Neler Yaşanacak?

Haftanın Ekonomik Takvimi

Fed faiz toplantısını ve TCMB Para Politika Kurulu toplantısını geride bırakan yurtiçi ve yurtdışı piyasaların açılmasına saatler kaldı. Bu hafta piyasalar geçen hafta da olduğu gibi yoğun bir veri akışı ile fiyatlanacak. Bu hafta piyasalar Fed Başkanı Janet Yellen’in konuşmasına, ABD’den, İngiltere’den ve Euro Bölgesi’nden gelecek verilere odaklanacak.

1-) Fed Başkanı Janet Yellen Konuşma Yapacak

Bu hafta Perşembe günü saat 15.45’de Janet Yellen Washington’da konuşma yapacak. Fed Başkanı Janet Yellen’in yapacağı konuşmada geçen hafta faizlerde artışa giden Fed’in faiz konusunda diğer adımları konusunda ipucu vermesi bekleniyor. Ayrıca bu hafta Fed yetkililerinin de konuşmaları olacak ve piyasalar Fed yetkililerinin yapacağı konuşmalarda faiz adımları ile ilgili ipuçları arayacak.

2-) ABD Şubat Ayı Konut Verileri Yayınlanacak

Bu hafta Çarşamba günü saat 17.00’da Ulusal Komisyoncular Birliği mevcut konut satış verilerini, Ticaret Bakanlığı ise Perşembe günü yeni konut satışları verisini yayınlayacak. Piyasalar mevcut konut satışlarının Şubatta yüzde 1,8 düşmesini beklerken yeni konut satışlarının yüzde 0,6 artmasını bekliyor.

Ayrıca piyasalar bu hafta ABD’den gelecek işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve dayanıklı mal siparişleri verilerine de odaklanacak.

3-) İngiltere Şubat Ayı TÜFE ve Perakende Satış Verileri Yayınlanacak

Bu hafta İngiltere İstatistik Ofisi Salı günü İngiltere tüketici fiyat enflasyon verilerini ve Perşembe günü Şubat ayı perakende satış verilerini yayınlayacak. Piyasalar TÜFE’nin yüzde 2,1 artmasını beklerken perakende satışların yüzde 0,4 artmasını bekliyor.

4-) Euro Bölgesi Satın Alma Müdürleri Endeksi Yayınlanacak

Bu hafta Euro Bölgesi imalat ve hizmet sektörü verileri yayınlanacak. Ayrıca Fransa ve Almanya satın alma müdürleri endeksi verileri de yayınlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.