Uyarıları Dinlemeyen Bankalara Yaptırım Geliyor

KOSGEB kredilerinde sorun çıkaran bankalar bu sefer sert bir şekilde uyarıldılar. Uyarılara kulak asmazlarsa yaptırımlar gelecek. 

Hükümet tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelerle birlikte esnafların mali sıkıntılarını çözmek, gelişimlerine katkıda bulunmak için faizsiz kredi desteğinin sunulmasına karar vermişlerdi. 50 bin lira faizsiz kredi desteği ile birlikte işletmelerin ve esnafın tüm sıkıntılarının çözülebileceğine karar verilmişti. Kredi desteğinin bu yıl daha fazla kişi tarafından alınması için geçen yıl karşılaşan sicil sorunları çözülmüş, sicil affı çıkarılarak hayata geçirilmişti. Ancak bu durum bile kredi sorunlarının çözümü sırasında gerektiği gibi işe yaramadı. 

Bu yıl 460 bin işletme ve esnafa verilmesi planlanan faizsiz kredi desteği hükümetin onayından geçerken bankaların engeline takıldı. Bankalara giden işletme sahipleri ve esnaf hayal kırıklığı ile karşılaştıklarını anlattılar. Bazı bankaların daha önceki dönemlerde gerçekleştirilmiş olan geç ödemeleri bahane ettiği görülürken bazı bankaların sigorta ve prim borçlarını bahane ederek kredi vermekten kaçındıkları öğrenildi. Gerekli şikayetler şehirlerde bulunan il KOSGEB müdürlüklerine vatandaşlar tarafından yapıldı. Yoğun bir şekilde gerçekleştirilen başvuruların ardından bankalara gerekli uyarılar yapıldı. Üçüncü kez yapılan uyarıların ardından bankaların tutumunun herhangi bir şekilde değişmemiş olması, vatandaşların mağduriyetlerinin devam etmesine yol açtı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi bu konu hakkında sert bir açıklama yaptı. Esnafa sunulan kredi yapılanma ve faizsiz kredi desteğine karşı bankaların tutumunu sert bir dille eleştirirken ‘Bankalar son zamanlarda alınan kararlara karşı çeşitli sıkıntılar çıkarmaya başladılar. Bankaları defalarca konu hakkında uyardık. Bir sonuç alamadık. Bu durumu kısa süre içerisinde çözmezlerse bankalara yaptırım uygulamak zorunda kalacağız’ ifadelerini kullandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.