Teşvik İçin Yapılan Hilelere Dikkat!

İşsizliği önlemek adına hükümet tarafından verilen teşviklerden faydalanmak isteyenlerin bu durumda bazı hilelere başvurdukları ortaya çıktı. 

Ekonomik sıkıntıların baş göstermesi, Türk lirasının gittikçe değer kaybetmesi ve işsizlik verilerinin artması çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirdi. Özellikle ekonomiye olumsuz katkıları bulunan işsizlik verilerindeki yükselişi önlemek için hükümet tarafından adımlar atılmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan işsizlik sorununu ortadan kaldırmak için hem özel hem de kamu sektörüne seslenerek istihdam seferberliğini başlatmıştı. İşverenlerin istihdam seferberliğine olumlu yanıt vermelerinin ardından süreç başlamıştı. 

İstihdam seferberliği sırasında tüm yükün işverenlere yüklenmemesi için hükümet bazı teşvik çalışmalarına başlamıştı. Bu sayede daha fazla işverenin istihdam sağlaması amaçlanmıştı. Pek çok işveren istihdam seferberliğinden sonra işe aldıkları her işçi için çeşitli vergi muafiyetleri, ödeme kolaylıkları, maaş destekleri ve sigorta destekleri sağlanmıştı. Bu durum işe alım oranlarını artırırken işsizlik verilerinin hızlı bir şekilde düşürülmesine neden oldu. Ancak bu durumda her zaman olduğu gibi yine kötü niyetli kişilerin ortaya çıktığı, haksız işlemler ve çeşitli hileler sonrasında teşviklerden yararlanmaya çalıştıkları tespit edildi. Bu yüzden incelemelerin detaylı bir şekilde yapılması önerildi. 

Seferberlik konusunda bazı yetkili isimlerin uyarıda bulunduğu açıklandı. Teşvik ödemelerinden yararlanmak için eşini dostunu sigortalı olarak gösteren kötü niyetli kişilerin olduğu tespit edildi. Sırf teşviklerden yararlanmak için aldıkları işçiyi kısa süre sonra çıkarmak isteyen kişilere karşı da önlem alınması gerektiği belirtildi. Gelecek yıl almış oldukları işçileri çıkartan işverenlerden teşviklerin geri alınması gerektiği önerildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.