Beyaz Eşya Satışları Yüzde 32 Arttı

Ekonomideki durgunluğun önüne geçmek için yapılan teşvik çalışmalarından biri olan beyaz eşyalarda nisan ayı sonuna kadar ÖTV sıfırlanması teşviki sonrası sektörde ciddi bir hareketlilik görüldü. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler tarafından yapılan açıklamaya göre ÖTV teşviki sonrasında 4 ana ürün gurubunda iç satışlarda bir önceki aya göre yüzde 25 oranında artış görüldü, satışlar geçen yılın şubat ayı ile karşılaştırıldığında ise satış oranlarındaki artışın yüzde 32 oranında olduğu belirtildi. Şubat ayının başı itibari ile ÖTV indirimi uygulanmaya başlandığını belirten Güler, indirimin sektörde yoğun bir etkileşime sebep olduğunu hem satıcının hem de alıcının bu durumdan memnun olduğunu söyledi.

İhracatta Arttı

Yurt içi satışlarda yaşanan artışın sevindirici olduğunu belirten Güler, aynı ivmenin beyaz eşya ihracatında da yaşandığını, ihracatın bir önceki aya göre yüzde 10 oranında artış gösterdiğini bu durumun devam etmesinin sektörde daha fazla toparlanmaya sebep olacağını söyledi.

Sektör Büyük

Beyaz eşya sektörünün ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu belirten Güler, Türk beyaz eşya sektörünün doğrudan 60 bin istihdam sağlarken dolaylı istihdam rakamının 600 bin olduğunu, 500’ü aşan yan sanayi ve 15 bin bayi sistemi ile çok geniş bir ekosistemin bulunduğunu söyledi.

Fiyat Düşüşü Oldu

Devlet tarafından yapılan ÖTV indirimi sonrasında beyaz eşyada yüzde 6,7’lik fiyat düşüşü olduğunu ve bunun satışları olumlu etkilediğini belirten Güler, ÖTV indiriminin sadece fiyat düşüşü değil aynı zamanda ekonomide hareketlilik sağladığını tüketimin hızlanmasına sebep olduğunu söyledi. ÖTV indiriminin sektöre nefes aldırdığını söyleyen Güler, hükümetin yapmış olduğu uygulamanın çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.