Tüfenkci: 2017’ye Başarılı Giriş Yaptık

Ekonomi ve referandum gündemi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yapılan tüm manipülasyonlara rağmen 2017 yılına başarılı bir giriş yapıldığını istikrarın bu konuda çok önemli olduğunu, istikrarın kaybedilmesi ve referandumda hayır çıkması durumunda kaos ortamına girileceğini söyledi. Ekonomideki tüm zorlukların emin adımlar ile aşılmaya başlandığını belirten Tüfenkci, olumlu göstergelerin bulunduğunu, 2017 yılının ocak ve şubat ayında ihracatına artış gösterdiğini mart ayında da bu artışın devam etmesini beklediklerini söyledi. Referandumdan evet çıkması durumunda bu hızlı yükselişin devam edeceğini belirten Tüfenkci esnaf ile oda başkanları ile yapılan görüşmeler sonucu alınan bilgilerin işlerin açılmasına yönelik olduğunu, 16 nisanda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesi ile bu ilerlemenin artarak devam edeceğini söyledi.

Belirsizlik Ekonomiyi Bitirir

Ekonominin en önemli handikapının belirsizlik olduğunu belirten Tüfenkci, 16 Nisan tarihinde hayır çıkarsa bir kaos ortamına ve Türkiye’nin istikrar kaybetmesine yönelik hızlı çalışmaların süreceği bir döneme girileceğini, kimsenin bunu istemeyeceğini, belirsizlik ile yola devam etmenin imkânsız olduğunu söyledi. Esnaf kesiminin güçlü bir şekilde evet kararı vereceğini düşündüğünü belirten Tüfenkci, önünü görmek isteyen esnafın böyle bir karar vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

11 Milyar Faizsiz Kredi

Son zamanlarda esnafa yapılan desteklerin arttığını belirten Tüfenkci, bu durumun esnafta doping etkisi yaptığını yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu söyledi. Esnafa yaklaşık olarak 11 milyar liraya yakın kredinin faizsiz olarak verildiğini, bu krediden geniş bir kesimin yararlandığını, sicil affının bu kapsamda çok önemli olduğunu söyledi. Yapılan teşvikler ile esnafın işlerini geliştirmek için çaba sarf ettiğini belirten Tüfenkci, esnaf için yararlı olacak pek çok farklı projenin daha gündeme gelebileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.