Zeybekci: Hedefimiz AB’ye Tam Üyelik

Türkiye – Lüksemburg Ortak ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) 3. Dönem toplantısı açılışında bir konuşma gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Lüksemburg arasındaki ticaret hacminin 200 milyon dolar seviyelerinde olduğunu ancak bu rakamın mevcut potansiyelin çok altında olduğunu, gerçekleştirilecek temaslar sonrasında bu rakamın 1 milyar dolara çıkmasının beklendiğini, bu hedefe çok hızlı bir şekilde ulaşılabileceğini söyledi. Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Etienne Schneider ile ikili görüşme yaptığını belirten Zeybekci, ülkeler arasındaki ilişkilerin çok yönlü olarak ele alındığını, imzalanacak protokol ile çok yönlü ilişkilerin somut iş birliği imkanına dönmesi için özveri ile çalışıldığını, JETCO toplantılarının ticari ilişkilerin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu ve bu yüzden büyük önem verdiklerini söyledi.

Çok Yönlü Görüşme

Yapılan görüşmenin finans, lojistik gibi alanlardaki sektörel iş birlikleri, mevcut ticaret hacminin artırılması ve finans sektöründeki iş birliğinin artması, ülkelerin Eximbankları arasında temaslar kurulması gibi pek çok farklı konulardan oluştuğunu belirten Zeybekci, yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlar vereceğini ve kısa sürede daha hızlı yol alınacağını söyledi.

Ticaret Hacmi Düşük

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 200 milyon dolar civarında olduğunu ve bu rakamın mevcut potansiyele göre çok düşük olduğunu belirten Zeybekci, potansiyelin farkında olduklarını ve bu rakamı bir an önce en hızlı şekilde artırmak için de çalışmaların yapıldığını, gerçekleştirilecek temaslar sonrasında bu rakamın 1 milyar dolara çıkmasını beklediklerini söyledi.

Hedef Tam Üyelik

Türkiye’nin yolunun ve hedefinin belli olduğunu ve bu yoldan asla vazgeçmeden hareket edildiğini belirten Zeybekci, hedefin AB’ye tam üyelik olduğunu bu tam üyelik sürecinde 21 yıldan beri devam eden Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi ile bu yolda çok önemli noktalara gelindiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.