Karapınar İhalesi Sonuçlandı! En Düşük Teklifi Kalyon-Hanwha Grubu Yaptı

YEKA’ya En Düşük Fiyatı Veren Açıklandı

Karapınar ihalesinde komisyona en düşük fiyatı Kalyon-Hanwha Grubu sundu.

Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı ihalesi ile ilgili ilk bilgiler paylaşıldı. Düzenlenen kullanım hakkı ihalesi kapsamında en düşük fiyatı Kalyon-Hanwha Grubu’nun verdiği açıklandı. Grubun teklifi ise 6 dolar 66 cent olarak bildirildi. İhale 8 dolar seviyesinden açıldı ve açık eksiltme modeliyle yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen ihale kilovatsaat üzerinden teklif aldı.

Bakanlığın düzenlediği Karapınar ihalesine 4 girişim grubu katılım sergiledi. Girişim grupları arasında Limak-CMEC-Hareon Solar Ortak Girişim Grubunun, Solargiga Ortak Girişim Grubunun, Çalık Enerji-Solargiga Ortak Girişim Grubunun ve AKC Güneş Ortak Girişim Grubunun olduğu görüldü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ihaleyi kilovatsaat üzerinden açtı. Tavan fiyat ise 8 dolardan başladı. İhale kapsamında Limak-CMEC-Hareon Solar Ortak Girişim Grubunun verdiği kapalı teklif sekiz dolar oldu. Çalık Enerji-Solargiga Ortak Girişim Grubu ilk teklifte 7 dolar 99 centlik teklif sundu. AKC Güneş Ortak Girişim Grubunun teklifi ise 7 dolar 98 cent seviyesinde gerçekleşti. İlk turda bu gelişmeler yaşandı ve ikinci tura geçildi.

İhalede 5. Tura gelindiğinde tekliflerin alınma sürece başlamadan Limak-CMEC-Hareon Solar Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildiğini açıkladı. Altıncı turda ise Çalık Enerji-Solargiga Ortak Girişim Grubu geri çekildiğini bildirdi. Altıncı turda en düşük fiyat teklifini ise Kalyon-Hanwha Grubu 6 dolar 99 cent ile verdi.

İhaleyi alan grup elektrik santrali kapsamında ER-GE merkezi açacak. Bu merkezde yüz kişilik teknik ekip çalışmaları yürütecek. Üretim merkezinin kurulum aşamasını takip eden 3 yıllık süre sonunda elektrik üretilmeye başlanacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.