Ana SayfaEkonomiİşsizlik Fonu, 1 Milyon 250 Bin Gencin Umudu Oldu

İşsizlik Fonu, 1 Milyon 250 Bin Gencin Umudu Oldu

-

İşsizlik Fonundaki 104 Milyar TL İşsizliğe Aktarıldı

Mehmet Müezzinoğlu bir milyon 250 bin gencin iş imkanı yaratacak olan kaynağın, işsizlik fonunda biriktiğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar içinde işsiz gençleri ilgilendiren bilgiler yer aldı. Bakan Müezzinoğlu, bir milyon gence iş güvencesi verdi. Bu gençlere yeni iş imkanları aralayacak kaynağın İşsizlik Fonunda biriktiğini kaydeden Bakan, “Fondaki 104 milyar liralık kaynak yeni iş imkanları için garanti oldu. Bu parayı Türkiye’deki işsizlik oranının düşürülmesi için kullandık. Var olan istihdamı korumak ve istihdama artılar kazandırmak için, İşsizlik Fonundaki biriken para etkili oldu. Bu kapsamda yapılacak harcamalar içerisinde iş başı eğitim programları, toplum yararına çalışma programları ve meslek eğitimleri yer aldı. Bu kalemler fondan 7,9 milyar TL’den fazla kaynak aktarımı gerçekleştirildi. Ek istihdam programına ise 2,4 milyar TL’lik destek verildi. Bu program dahilinde 280 bin kişi istihdam edildi” dedi.

“280 bin kişinin istihdam edilmesi sadece iki ayda gerçekleşti” diyen Bakan Müezzinoğlu, 2016 yılında meydana gelen 500 bin kişilik istihdam açığının da böylelikle giderildiğini sözlerine ekledi.

2017 yılında kamu ve özel sektör gayretiyle 2 milyon kişinin iş sahibi olması için çalışacaklarını kaydeden Bakan, “Ek istihdamlarda işçinin işverene maliyetleri yüzde 30 oranında düştü” şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklamasında personel açıklığı rakamlarını da paylaştı. Buna göre 102 bin iş yeni personele ihtiyaç duymakta” diyen Bakan, açık iş sektörlerinin hizmet, inşaat, imalat sanayi gibi alanlarda olduğunu kaydetti.

2017 yılında girişimcilik eğitimlerine ise yüz binden fazla kişinin katılım göstermesi bekleniyor. 2016 yılında bu rakam 173 bin kişi olarak kayda geçmişti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol