Ana SayfaEkonomiİşsizlik Fonu, 1 Milyon 250 Bin Gencin Umudu Oldu

İşsizlik Fonu, 1 Milyon 250 Bin Gencin Umudu Oldu

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İşsizlik Fonundaki 104 Milyar TL İşsizliğe Aktarıldı

Mehmet Müezzinoğlu bir milyon 250 bin gencin iş imkanı yaratacak olan kaynağın, işsizlik fonunda biriktiğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar içinde işsiz gençleri ilgilendiren bilgiler yer aldı. Bakan Müezzinoğlu, bir milyon gence iş güvencesi verdi. Bu gençlere yeni iş imkanları aralayacak kaynağın İşsizlik Fonunda biriktiğini kaydeden Bakan, “Fondaki 104 milyar liralık kaynak yeni iş imkanları için garanti oldu. Bu parayı Türkiye’deki işsizlik oranının düşürülmesi için kullandık. Var olan istihdamı korumak ve istihdama artılar kazandırmak için, İşsizlik Fonundaki biriken para etkili oldu. Bu kapsamda yapılacak harcamalar içerisinde iş başı eğitim programları, toplum yararına çalışma programları ve meslek eğitimleri yer aldı. Bu kalemler fondan 7,9 milyar TL’den fazla kaynak aktarımı gerçekleştirildi. Ek istihdam programına ise 2,4 milyar TL’lik destek verildi. Bu program dahilinde 280 bin kişi istihdam edildi” dedi.

“280 bin kişinin istihdam edilmesi sadece iki ayda gerçekleşti” diyen Bakan Müezzinoğlu, 2016 yılında meydana gelen 500 bin kişilik istihdam açığının da böylelikle giderildiğini sözlerine ekledi.

2017 yılında kamu ve özel sektör gayretiyle 2 milyon kişinin iş sahibi olması için çalışacaklarını kaydeden Bakan, “Ek istihdamlarda işçinin işverene maliyetleri yüzde 30 oranında düştü” şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklamasında personel açıklığı rakamlarını da paylaştı. Buna göre 102 bin iş yeni personele ihtiyaç duymakta” diyen Bakan, açık iş sektörlerinin hizmet, inşaat, imalat sanayi gibi alanlarda olduğunu kaydetti.

2017 yılında girişimcilik eğitimlerine ise yüz binden fazla kişinin katılım göstermesi bekleniyor. 2016 yılında bu rakam 173 bin kişi olarak kayda geçmişti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.