Borsa Değer Kazandı

Fed ve TCMB’nin faiz kararlarının ve düşen döviz kurlarının pozitif etkisi ile yükselme evresine giren Türkiye hisse senedi piyasaları haftanın ilk işlem gününe satış ağırlıklı başlarken gün içerisinde gelen alışların etkisi ile yükseldi. Borsanın yükselmesinde Leasing ve Faktöring, Elektrik ve Tekstil & Deri sektörlerindeki hisse senetlerinin değer kazanması etkili oldu.

Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksi haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlarken gün içerisinde gelen alışların etkisi ile yükseldi. Haftanın ilk işlem gününde BİST 100 Endeksi en yükse 90.902,11 puanı görürken en düşük 90.132,06 puanı gördü. BSİT 100 Endeksi Pazartesi gününü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,45 artışla 90.902,11 puanda tamamladı. Ayrıca BİST 100 Endeksinin toplam işlem hacmi Pazartesi günü 2,9 Milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

İstanbul Borsası’nda Pazartesi günü Bankacılık Endeksi yüzde 0,70 ve Holding Endeksi yüzde 0,62 değer kazandı. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 2,52 değer kazanan Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı Endeksi günün en çok değer kazanan sektör endeksi olurken yüzde 2,07 değer kaybeden Spor Endeksi günün en çok değer kaybeden sektör endeksi oldu.

Borsa İstanbul’da 202 hisse senedi haftanın ilk işlem gününü değer kazancı ile tamamlarken 135 hisse senedi haftanın ilk işlem gününde değer kaybetti ve 70 adet hissenin değeri değişmedi.

Borsa İstanbul’da BİST 100 altında işlem gören Park Elek. Madencilik Tekstil haftanın ilk işlem gününde yüzde 20,00 değer kazanarak günün en çok değer kazanan şirket hissesi olurken haftanın ilk işlem gününde yüzde 3,45 değer kaybeden Beşiktaş Futbol Yat. günün en çok değer kaybeden şirket hissesi oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.