Türkiye Avrupa Birliğinin vize sözünü tutmamasının ardından harekete geçti. 500 milyon dolarlık vize ücretini geri talep etti. 

Bir dönem mülteci anlaşması karşılığında Türkiye Avrupa Birliği ile çeşitli anlaşmalar sağlamıştı. Bu anlaşmalarla birlikte en çok dikkat çekeni vizesi kaldırma sözü olmuştu. Avrupa Birliğinin sözünü tutması halinde Türkiye Avrupa Birliği olan ülkelere vizesiz bir şekilde seyahat etme hakkına sahip olacaktı. Ancak yapılan çeşitli görüşmelerin ardından Avrupa Birliği’nin herhangi bir şekilde sözünü tutmadığı ve vizeleri bir türlü kaldırmadığı belirlendi. 

Türkiye Avrupa Birliği ile arasının bozulması ve bu süreç içerisinde yapıla görüşmelerin fayda etmemesi sonrasında yeni adımlar atmaya başladı. Bu adımlar arasında en çok dikkat çekeni Türkiye tarafından 10 yıllık süre içerisinde ödenen 500 milyon dolar değerindeki vize ücretinin geri iade edilmesi oldu. Bu süreç içerisinde Türkiye’nin kollarını sıvadığı ve yapılan haksızlığı engellemek ve hakkını aramak adına harekete geçtiği belirlendi. Türkiye yapmış olduğu adımlar ile birlikte avrupa pazarına satış gerçekleştiren ihracatçıların haklarını çeşitli şekillerde korumayı hedefliyor. Artık daha önce ihracatçılar tarafından bireysel olarak açılmış davaların yerini büyük kitlesel bir dava alırken hukuki savaşın başlatılması için gerekli çalışmaların başlatıldığı açıklandı. 

Türkiye bu konu hakkında Avrupa Birliği davaları konusunda son derece yetkili avukatlardan birisi olan Haluk Kabaalioğlu ve Hasan Fettah ile görüşmeye başladı. Yapılan görüşmelerde Avrupa Birliğinin girmiş olduğu tavrın yanlış olduğu ve tüm bu süreç içerisinde anlaşmalara aykırı davrandıkları konuşulanlar arasında yer alıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.