İstanbul’da çok sayıda kiralık daire olduğunu ve fiyatlarının önceki dönemlere göre ciddi bir düşüş yaşadığını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, il genelinde kira düşüşlerinin yüzde 25 oranında olduğunu, daha önceleri 1200 lira olan kiralık evlerin 1000 liraya düştüğünü, zaten düşük fiyatlı olan evlerde indirim oranının yüzde 5 – 10 civarında gerçekleştiğini söyledi. İstanbul’un kiralık daire açısından zengin olduğunu söyleyen Aşa, fiyat gerilemelerinin merkezi alanlarda da görüldüğünü, indirimin il genelinde olmasının kiracılar açısından kolaylık sağladığını söyledi. Bu gerileme ile vatandaşın daha iyi standartlarda yaşayabilme imkanını elde ettiğini söyleyen Aşa, ev fiyatlarında da ciddi bir gevşeme yaşandığını ancak talep çok yoğun olmadığı için satıcının bekleme pozisyonunda olduğunu ve bu süreçte zarar etmemek için kira fiyatlarının düşürüldüğünü söyledi.

Zam Olmaz

Ülke genelinde 1 milyonun üzerinde konut stoku olduğunu her bölgede çok sayıda konutun alıcı beklediğini belirten Aşa, elde satılmayıp bekleyen ürüne zam yapılamayacağını, zam yapılsa bile müşteri bulunamayacağını bu yüzden uzun bir süre konutlarda zam beklenmediğini söyledi.

Fiyatlar Çok Yüksek

Satılık daire fiyatlarının normalin yüzde 35 civarı üzerinde olduğunu belirten Aşa, gayrimenkul sektörünün toplu hareket eden bir piyasa olduğunu, bir tarafta yaşanan fiyat düşüşünün diğer bölgeleri de etkilediğini, son dönemlerde Türkiye’nin her yerinde fiyat düşüşleri yaşandığını söyledi.

Zam Lüksü Yok

Ev almayı düşünenlerin çok fazla beklememesini tavsiye eden Aşa, konut fiyatlarında bir yükseliş beklenmediğini, zam yapılma lüksünün olmadığını ancak alternatiflerin her geçen gün azalacağını, şu dönemde ödeme koşullarının kısmen uygun olduğunu bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.