Ana SayfaEkonomiBakanlıktan Yemek Kartlarına Düzenleme Bekleniyor

Bakanlıktan Yemek Kartlarına Düzenleme Bekleniyor
B

-

İşletmeciler Yemek Kartlarındaki Yüksek Komisyondan Şikayet Etti

Milyonlarca çalışanın yararlandığı yemek kartlarından alınan yüksek komisyonlar konusunda, Ticaret Bakanlığından düzenleme yapması bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı restoran işletmecilerinin yemek kartları noktasındaki sorunlarını dinledi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci TÜRES ve İTO Başkanlarıyla bir araya geldi. Bakana yemek kartlarındaki yüksek komisyon ücretleri ve ödemelerin geciktiğine dair bilgi aktaran Başkanlar, konuyla ilgili düzenleme yapılmasını talep etti.

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl “Sayın Bakanımız Tüfenkci, sorunlarımızı dinledi. Karşı tarafla da görüşmeler yapıldı. Bizler Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği olarak artık Bakanlıktan somut bir adım atmasını bekliyoruz” dedi.

Üç buçuk milyondan fazla çalışanın kullandığı yemek kartlarında restoranlardan alınan komisyonun yüzde onu bulduğunu kaydeden Ramazan Bingöl, pazara hakim olan dört markanın olduğuna işaret etti. “Söz konusu 4 marka pazarda yüzde 90’lık bir alanı elinde bulunduruyor. Söz konusu markalar Türkiye’de yüksek komisyonla çalışırken, Avrupa’daki ülkelerden ise yüzde üçlük komisyon alıyorlar. Ödenen hesabın yüzde onluk bölümü yemek kartı markalarına aktarılıyor. Bu durumda restoran işletmecilerini zor bir duruma sokuyor” diyen TÜRES Başkanı Bakanlığın alacağı karara işaret ederek, “Bir süre önce gündeme gelen boykot olumsuz bir karar çıkması halinde yeniden gündeme gelebilir” dedi.

Ticaret Bakanlığının alacağı karar sonrasında da aynı durum devam ederse mayısın ortalarında boykot sinyali veren Bingöl, “Bu sorunu uzun yıllardır yaşıyoruz. Bakanlık bünyesinde çözüm bekliyoruz ve çözüme hiç bu kadar çok yaklaşmamıştık. Alınan karardan ve uygulamasında restoran işletmecileri memnun kalırsa, boykot kararımız rafa kaldırılacak” şeklinde konuştu.

Türkiye’de şu anda toplam 10 farklı marka bu alanda faaliyetlerini sürdürüyor. Yemek kartı sektörünün özellikle 2000 yılından sonra büyümeye başladığı da açıklamalar arasında yer aldı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol