Türkiye’de bulunan yollar için alınan radikal bir karar sonrasında asfalt kullanımından vazgeçilerek beton yol sistemine geçilmesine karar verildi. 

Yurt dışında bir gözlem yapıldığı zaman ağır taşıtların aktif olarak geçmiş oldukları yollarda asfalt yerine beton kullanılması dikkat çekiyor. Amerika’da ve Belçika Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde kullanılan bu sistemin hem ağır taşıtlara karşı çok daha uzun seneler kullanım imkanları sundukları hem de bu süreç içerisinde yol yapım maliyetlerini önemli ölçüde düşürdükleri tespit edilmişti. 

Türkiye’de yol yapım çalışmalarının çok sık bir şekilde devam ettiği düşünüldüğü zaman maliyetleri indirmek ve kullanım ömrünü çok daha uzun yıllar sağlamak adına beton yıl uygulamalarının artırılmasına karar verildi. Artık asfalt yollardan hem daha kısa süre kullanım imkanı sağlaması hem de maliyetlerin büyük oranda artmasına neden olduğundan dolayı vazgeçilmesine karar verildi. Bir hesaplama yapıldığı zaman beton yol maliyetlerinin asfalt yol maliyetlerine göre yüzde 35 oranında daha ucuz olduğu tespit edildi. Uzun yıllar kullanılabilen beton yolların asfalt yollara göre iki kat daha dayanıklı olduğu tespit edildi. Artık ülkemizde bulunan yolların yapımına beton çalışmaları ile devam edilmesi planlanıyor. 

Bu konuda beton yolu şartnameleri oluşturulmaya başlandı. Beton yolun hayata geçirilmesi için bu konuda bazı belediyelerin ihale vermeye başladıkları tespit edildi. Artık beton yol teklifleri verilebilecek. Asfalt yollara ayrıca harcanan bakım ücretleri de düşünüldüğü zaman bu durumdan tasarruf edilmesi haline her yıl bir Avrasya Tüneli yaptırılacak kadar tasarrufun sağlanabileceği belirtilenler arasında yer alıyor. Müteahhitlerde yaptıkları çalışmalarda beton yol teklifi verebilecekler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.