Gündem Arabulucu Başvuruları Artmaya Devam Ediyor

Arabulucu Başvuruları Artmaya Devam Ediyor

Son Güncelleme:

Hizmete giren arabuluculuk döneminin ardından pek çok dosyanın artık mahkemeye gitmeden çözüme kavuşturulmaya başladığı tespit edildi. 

Son dönemlerde yapılan incelemeler sonrasında mahkemelerin özellikle mali anlamda ve iş konusunda çıkan anlaşmazlıkların ardından küçük dosyalar ve durumlar ile çok meşgul edildiği tespit edilmişti. Bu süreç içerisinde arabuluculuk hizmetinin devreye sokulmasına karar verildi. Artık tarafların arasında meydana gelen, çözümü mümkün olan küçük dosyaların arabulucuların yardımı ile birlikte kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulması bekleniyor. 

Mahkeme aşamasına gelmeden tarafların sorunlarını çözmeleri için çeşitli imkanlar tanınmak istedi. Bu yıl artırılarak hayata geçirilen yeni sistemin ardından başarı oranları merak ediliyordu. Detaylı bir inceleme yapıldığı zaman taraflar arasındaki uzlaşma oranlarının herhangi bir mahkemeye ulaşmaya gerek duyulmadan 10 bin 77 kişiye kadar çıktığı öğrenildi. Başarı oranları yüzde ile hesaplandığı zaman ise yüzde 93 seviyelerine kadar çıktı. Mali içerikli olan sorunlar hızlı bir şekilde çözülmeye başladı. Bu çözüm aşaması sonrasında uyuşmazlıkların toplam tutarı 750 milyon lira oldu. Bu yılın ocak ayı düşünüldüğü zaman arabulucuya götürülen dosya sayısı daha önceki yılın aynı dönemleri ile karşılaştırıldığı zaman 8 kat daha artmaya başladı. 

Bu sayının artma nedenleri mercek altına alındığı zaman en büyük etkenin adliyelere açılan arabuluculuk odaları olduğu konuşuluyor. Artık günlerce mahkeme salonlarında beklemeye gerek kalmadan tarafsız bir kişi ve çözüm önerileri sayesinde sorunların çözüme kavuşturulması bekleniyor. Uygulamanın ilerleyen zamanlarda biraz daha yaygın hale getirilmesi planlanıyor. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,148BeğenenlerBeğen
7,202TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,492TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler