Hizmete giren arabuluculuk döneminin ardından pek çok dosyanın artık mahkemeye gitmeden çözüme kavuşturulmaya başladığı tespit edildi. 

Son dönemlerde yapılan incelemeler sonrasında mahkemelerin özellikle mali anlamda ve iş konusunda çıkan anlaşmazlıkların ardından küçük dosyalar ve durumlar ile çok meşgul edildiği tespit edilmişti. Bu süreç içerisinde arabuluculuk hizmetinin devreye sokulmasına karar verildi. Artık tarafların arasında meydana gelen, çözümü mümkün olan küçük dosyaların arabulucuların yardımı ile birlikte kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulması bekleniyor. 

Mahkeme aşamasına gelmeden tarafların sorunlarını çözmeleri için çeşitli imkanlar tanınmak istedi. Bu yıl artırılarak hayata geçirilen yeni sistemin ardından başarı oranları merak ediliyordu. Detaylı bir inceleme yapıldığı zaman taraflar arasındaki uzlaşma oranlarının herhangi bir mahkemeye ulaşmaya gerek duyulmadan 10 bin 77 kişiye kadar çıktığı öğrenildi. Başarı oranları yüzde ile hesaplandığı zaman ise yüzde 93 seviyelerine kadar çıktı. Mali içerikli olan sorunlar hızlı bir şekilde çözülmeye başladı. Bu çözüm aşaması sonrasında uyuşmazlıkların toplam tutarı 750 milyon lira oldu. Bu yılın ocak ayı düşünüldüğü zaman arabulucuya götürülen dosya sayısı daha önceki yılın aynı dönemleri ile karşılaştırıldığı zaman 8 kat daha artmaya başladı. 

Bu sayının artma nedenleri mercek altına alındığı zaman en büyük etkenin adliyelere açılan arabuluculuk odaları olduğu konuşuluyor. Artık günlerce mahkeme salonlarında beklemeye gerek kalmadan tarafsız bir kişi ve çözüm önerileri sayesinde sorunların çözüme kavuşturulması bekleniyor. Uygulamanın ilerleyen zamanlarda biraz daha yaygın hale getirilmesi planlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.