Ana SayfaEkonomiTürk Balık İhracatçıları ABD’ye Çıkartma Yaptı!

Türk Balık İhracatçıları ABD’ye Çıkartma Yaptı!
T

-

Egeli ve İstanbullu Balık İhracatçıları ABD Pazarında İddialı!

Boston Su Ürünleri Fuarı ABD’de gerçekleşti. Fuar kapsamında ABD’ye giden Egeli balıkçılara İstanbullu balıklarda eşlik etti.

Türkiye balıkçılık alanında son yıllarda büyük yol aldı. Boston Su Ürünleri Fuarı’nda boy gösterisi yapan balık ihracatçıları pazar paylarını arttırmaya yönelik tanıtım çalışmaları yaptı. Bölge ülkelerinden Yunanistan’ın fuara katılım sergilemediği dikkatlerden kaçmadı.

Sektörel bazda dünyanın en kapsamlı fuarı olarak gösterilen “Seafood Expo North America 2017” bu yıl Amerika’da düzenlenen organizasyon kapsamında kapılarını açtı. 19 Mart tarihinde başlayan fuar dün sona erdi. Fuara Türkiye’den on firmanın katıldığı öğrenildi.

Fuarda ABD’li firmalarla temasa geçen Türk balıkçı firmaları pazardaki paylarını yükseltmek için, firma sahipleriyle bire bir görüşmeler yaparak, balık çeşitlerini tanıttı. İstanbul Su ürünleri İhracatçıları Birliği’nin katkılarıyla Boston Su Ürünleri Fuarına giden Türk firmaların temaslarının olumlu geçtiği öğrenildi.

PAZARDAKİ BÜYÜME İSTİKRARLI!

ABD balık pazarında Türkiye’den ülkeye ihraç edilen balık miktarı her geçen yıl düzenli şekilde büyüme kaydediyor. Açıklanan verilere göre geçen yıl ülkeye yapılan balık ihracatı 24,6 milyon civarında hayata geçti. Bu yıl büyümenin daha fazla olması beklenirken, ülkedeki beslenme alışkanlıklarının değişmesi balıkçılık alanındaki ihracatın artmasında önemli bir rol oynuyor.

Türkiye için önemli bir pazar olan ABD, Egenin ve İstanbul’un yeni hedefi olarak kayda geçti. 2017’de 37.’cisi düzenlenen Boston Su Ürünleri Fuarı ise ihracatçıların hedeflerine yaklaşması için önemli bir basamak oldu. Ülkedeki pazara ciddi anlamda hakim olan Türkiye, Yunanistan’ın pazarda kan kaybetmesine neden oldu. Bu yıl düzenlenen fuara katılmayan Yunanistan bu durumun gerçekliğini de kanıtladı.

Seafood Expo North America 2017 fuarını, Türkiye Boston Başkonsolosu da ziyaret edenler arasında yer aldı. Türkiye’den fuara katılan firmaların stantlarını inceleyen Başkonsolos Ömür Budak, ABD pazarı hakkında önemli detayları ihracatçılarla paylaştı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol