Kilosu 2.5 kiloya kadar çıkan ıspanak üreticilerinin son zamanlarda zor durumda oldukları belirlendi. Ispanağın kilosu 50 kuruşa kadar düştü. 

Doktorlar tarafından yapılan çeşitli açıklamalarda ıspanak tüketiminin vücut için ne kadar önemli olduğu defalarca dile getirildi. Ispanağın haftada en az bir kez mutlaka tüketilmesi, zengin demir içeriği sayesinde vücudu ayakta tutmaya yardımcı olacağından dolayı oldukça önemli bir durum olarak ifade edilmişti. Ispanak ile yapılan yemeklerin çeşidi her geçen gün artmışken bu konuda uzmanlar tarafından sofralardan eksik edilmemesi konusunda önemli açıklamalar yapılıyor. 

Bir kış sebzesi olan ıspanağın üretimleri hala devam ederken pazar ve market tezgahlarında giderek ucuzlaması dikkat çekiyor. İki hafta öncesine gidildiği zaman ıspanağın kilosunun 2.5 liradan satıldığı tespit edilmişti. Bunun ardından bu hafta ıspanağın kilosunun 50 kuruşa kadar düşmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Üreticilerin düşen fiyatlardan dolayı hiç memnun olmadıkları ortaya çıktı. Bu konu hakkında mağdur olduklarını dile getirdiler. Türkiye’nin en önemli ıspanak üretim merkezlerinden birisi olan İncirliova’da üretimlerin olumsuz etkilendiği ortaya çıktı. 

Bölgede bulunan pazarcılar fiyatların bu kadar düşmesinden dolayı mutlu olmadıklarını ve satışların zararına yapıldığını dile getirdi. Tarladan sökülen ve sonrasında temizlenen ıspanakların zararlarını herhangi bir şekilde karşılamadığını, üzerinden kar elde edemediklerini ve boşa gitmemesi adına 50 kuruştan kar olmadan sattıklarını dile getirdi. Hava şartlarından dolayı ıspanak üretiminde ve elde edilen verimde bazı sıkıntıların yaşandığı tespit edildi. Hava şartlarının normale dönmesinin ardından ise ıspanağın değerinin düştüğü açıklandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.