İşte Bankaların Kar Marjı!

0

Son dönemlerde Avrupa Bankacılık Sektörünün gündemini meşgul eden en önemli konu Avrupa Merkez Bankası’nın uyguladığı negatif faizin, bankaların karlarını olumsuz etkilemesi ve bu durum nedeniyle Avrupa bankalarının kırılganlıklarının arttığı şeklinde. Avrupa Merkez Bankası, bankaların kendisine yatırdığı mevduatlara negatif faiz uygulayarak banka maliyetlerini arttırmakta. Bankalar ise artan maliyetlerini müşteri kaybetmemek adına negatif faize çekemedikleri için kar marjlarının azalması durumdan şikayetçiler.  

BANKALARIN KAR MARJI

Olayı yatırımcı gözünden değerlendirdiğimizde ise, coco bonolar aracılığıyla sermaye artırımına giden bankaların bu sıkıntıyı bonoları hisse senedine dönüştürerek atlatma yoluna gidebilecek olmalarının, bu bonolara sahip yatırımcıları endişelendirmesi. Bankacılık sektöründeki bu ciddi risk, bono yatırımcısını bankayla zarar ortaklığına doğru çekmesi ki, bu da piyasalarda stres ve çalkantı oluşturmakta. 

TÜRKİYE’DEKİ DURUM

Bankacılık sektöründe böylesine büyük bir riskle karşı karşıya gelen Avrupa’ya karşın enflasyonu bir türlü aşağıya çekemeyen Türkiye’de de bankalar kar marjları konusunda endişeli. Çünkü yüksek kredi faizleri yatırımları olumsuz olarak etkilemekte.

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Eylül)

%2 İLE %4 ARASINDA DEĞİŞİYOR

Türkiye’de hizmet sunan bankaların son üç yıllık kar marjı incelendiğinde, %2 ila 4 oranında yükselip alçalış gösterdiği gözlemlenmekte. Tüketiciye verilen kredilere uygulanan faiz ise bu kar marjının büyük bir bölümünü kapsamakta. Her ne kadar ABD gibi gelişmiş ülkelerde %3 civarında ki banka kar marjı düşük olarak nitelendirilse de, finansal etkinliklerin çok daha düşük olduğu gelişme çabasında ki ülkelerde faiz oranlarında görünen artış tipik olarak değerlendirilmekte. Özellikle enflasyonun artmasının getirdiği belirsizlik risklerinin, bankalarca kar marjlarına eklenmesi beklenilmekte. Bu açıdan bakarsak Türkiye’de hizmet veren bankaların tüketiciye yükledikleri kar marjlarını azaltmaları için, enflasyonun düşürülmesi şart görünüyor. Bunun için de ön koşul merkez bankasının bağımsız olabilmesi.  

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın