Ana SayfaGündemTürkiye Çip Fabrikası Kuracak!

Türkiye Çip Fabrikası Kuracak!
T

-

Türkiye almış aldığı son kararlarla birlikte çip fabrikası kurmaya karar verdi. böylece dünya çapında söz sahibi olması planlanıyor. 

Çip kullanımının geniş alanları ve teknolojik anlamda sağlamış olduğu faydaları düşünüldüğü zaman bu süreç içerisinde üretimlerin desteklenmesi ve bu konuda dışa bağımlılığın azaltılması için yeni çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu çalışmalar ile birlikte geçtiğimiz yıl Bilkent Üniversitesi ve ASELSAN ortaklığı çerçevesinde bir savunma, uzay, haberleşme ve enerji sektörünün ihtiyaç duyacağı merkez kurulmuş oldu. Bu merkez içerisinde kurulan çip fabrikasının geçtiğimiz yıl hayata geçirildiği ve faaliyet göstermeye başladığı belirlendi. 

Yapılan yatırım bedelinin yaklaşık olarak 30 milyon dolar civarında olduğu tespit edilmişti. Bu büyük yatırımın yanı sıra elde edilecek sonuçlar merakla beklenmeye başlandı. Merkez içerisinde yarı iletken ve benzeri durumda olan teknolojik malzemelerden oluşmuş mikro ve nano boyutlu aygıt üretimlerinin gerçekleştirilmesi planlananlar arasında yer alıyor. Fabrika faaliyete geçtikten sonra yapılan çeşitli görüşmelerin ardından beklenildiği üzere ilk sözleşmesini imzaladı. Bu sözleşmeye göre ASELSAN için galyum nitrat devrelerin üretimi için harekete geçmeye hazırlanıyor. 

Üniversite ile sanayi arasında sağlanan iş birliğinin ardından örnek bir proje olması beklenirken çip üretiminin böylece ülkemizde de yapılması için gerekli adımlar atılmış oldu. Üniversite üretimlerinin bu anlamda sanayileşmesi bekleniyor. Yapılacak olan projelerin Türkiye’nin kalkınması için çok büyük bir önem teşkil ettiği belirtildi. Fabrikada gerçekleştirilen başarılı üretimlerin ilerleyen zamanlarda ihraç edilmesi ve ekonomik anlamda yeni bir kapının aralanması bekleniyor. Bu tesiste üretilecek olan teknolojik ürünlerin ardından Türkiye’nin sayılı ülkeler arasında söz sahibi olması planlanıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol