Ana SayfaGündemEkonomi Bakanı Rusya'yı Uyardı

Ekonomi Bakanı Rusya’yı Uyardı
E

-

Denizli’de bir toplantı için bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapmış olduğu açıklamalarda Rusya’ya seslenerek bazı uyarılarda bulundu. 

Türkiye ile Rusya arasında geçtiğimiz yıl bir uçak krizi meydana gelmişti. Rus uçağının Türk hava sahasını işgal etmesi ve yapılan çeşitli uyarılara rağmen geri çekilmemesi sonrasında Türk jetleri tarafından vurularak düşürülmüştü. Bu durum iki ülke arasında bir krizin yaşanmasına neden olmuş, karşılıklı olarak yapılan açıklamalar sonrasında iki ülke arasındaki ipler neredeyse kopma noktasına gelmişti. 

Bu süreç içerisinde Rusya Türkiyeyi zor durumda bırakmak için çeşitli ambargolar uygulamaya başlamıştı. Ekonomik yaptırımlarla birlikte Türkiye’den alınan yaş sebze ve meyve alımlarına yasak getirmişti. Türkiye’nin en büyük alıcısı olan Rusya’nın yasakları bir süre sonra çiftçileri zor durumda bırakmış bazı zararların meydana gelmesine neden olmuştu. Bu süreç içerisinde yasaklar karşılıklı olarak devam ederken iki ülkenin bir süre sonra karşılıklı olarak atmış oldukları adımlar sonrasında ilişkiler tekrar normale dönmeye başladı. Bu süreç içerisinde ekonomik yaptırımlarında kaldırılması bekleniyordu. Ancak beklenildiği gibi olmadı Rusya tarafından yapılan çeşitli açıklamalar sonrasında ihracat yapılan ürünlere konulan ambargoların devam edeceği açıklandı. 

Türkiye’den bu durum hakkında tepkiler gelmeye başladı. Rusya’dan alışveriş yapmamıza rağmen Rusya’nın yasakları kaldırmaması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunun ardından bugün Denizli’de bir programa katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi konu hakkında açıklama yaptı. Rusya’yı uyarırken ‘İhracatçılarımız artık Rusya ile çalışmak istemiyorlar. Biz ürün alırken onlar neden yasakları devam ettiriyorlar diye soruyorlar. Bizde izin belgesi yazamaz hale geldi. Bu iki ülke için sorun olacaktır. Bizim bir yasağımız yok. İnşallah bu durum kısa süre içerisinde son bulur’ ifadelerini kullandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol