Gündem Ekonomi Bakanı Rusya'yı Uyardı

Ekonomi Bakanı Rusya’yı Uyardı

Son Güncelleme:

Denizli’de bir toplantı için bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapmış olduğu açıklamalarda Rusya’ya seslenerek bazı uyarılarda bulundu. 

Türkiye ile Rusya arasında geçtiğimiz yıl bir uçak krizi meydana gelmişti. Rus uçağının Türk hava sahasını işgal etmesi ve yapılan çeşitli uyarılara rağmen geri çekilmemesi sonrasında Türk jetleri tarafından vurularak düşürülmüştü. Bu durum iki ülke arasında bir krizin yaşanmasına neden olmuş, karşılıklı olarak yapılan açıklamalar sonrasında iki ülke arasındaki ipler neredeyse kopma noktasına gelmişti. 

Bu süreç içerisinde Rusya Türkiyeyi zor durumda bırakmak için çeşitli ambargolar uygulamaya başlamıştı. Ekonomik yaptırımlarla birlikte Türkiye’den alınan yaş sebze ve meyve alımlarına yasak getirmişti. Türkiye’nin en büyük alıcısı olan Rusya’nın yasakları bir süre sonra çiftçileri zor durumda bırakmış bazı zararların meydana gelmesine neden olmuştu. Bu süreç içerisinde yasaklar karşılıklı olarak devam ederken iki ülkenin bir süre sonra karşılıklı olarak atmış oldukları adımlar sonrasında ilişkiler tekrar normale dönmeye başladı. Bu süreç içerisinde ekonomik yaptırımlarında kaldırılması bekleniyordu. Ancak beklenildiği gibi olmadı Rusya tarafından yapılan çeşitli açıklamalar sonrasında ihracat yapılan ürünlere konulan ambargoların devam edeceği açıklandı. 

Türkiye’den bu durum hakkında tepkiler gelmeye başladı. Rusya’dan alışveriş yapmamıza rağmen Rusya’nın yasakları kaldırmaması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunun ardından bugün Denizli’de bir programa katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi konu hakkında açıklama yaptı. Rusya’yı uyarırken ‘İhracatçılarımız artık Rusya ile çalışmak istemiyorlar. Biz ürün alırken onlar neden yasakları devam ettiriyorlar diye soruyorlar. Bizde izin belgesi yazamaz hale geldi. Bu iki ülke için sorun olacaktır. Bizim bir yasağımız yok. İnşallah bu durum kısa süre içerisinde son bulur’ ifadelerini kullandı. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler