Kira Alan Kişiler Dikkat!

Kirada mülkü olan kişilerin 31 Mart tarihine kadar üzerlerine düşen vergileri ödemeleri gerekiyor. Ancak gelir 3 bin 800 liranın altındaysa vergi ödemek zorunda değilsiniz. 

Her yıl olduğu gibi bu yılda kira ödeme mevsiminin geldiği açıklandı. 31 Mart tarihinin son tarih olması ile birlikte kira geliri olanların yıl boyunca elde ettikleri kiralarının vergilerini ödemeleri bekleniyor. Kira beyannamelerinin verilmesi bekleniyor. Ancak bazı hususlara dikkat etmek çok önemli. Bu süreç içerisinde herkesin vergi ödemesi zorunlu hale getirilmedi. Aylık olarak 371 liradan yani yıllık toplam 3 bin 800 liradan az gelirinizin olması halinde kira vergisi ödemek zorunda kalmayacaksınız. 

Ancak bu süreç içerisinde kira vergisi ödememek adına kira beyanında bulunmak gerekiyor. Aksi takdirde kira vergisi ödemekle mükellef hale gelebilirsiniz. İşyerleri için farklı bir tutarın belirlendiği açıklandı. Kira beyannamesi için sınırın işyerleri için 30 bin lira olarak belirlendiği açıklandı. Beyannamenin nasıl verileceği konusunda bilgi sahibi olmayanlar için çeşitli imkanlar tanınırken bu süreçte www.gib.gov.tr adresine girilerek gerekli beyanlarda bulunulması sağlanabilir. Ancak bu süreç içerisinde bazı durumlara dikkat etmek ve tüm şartları en ince ayrıntısına kadar biliyor olmak gerekiyor. 

Yetkililer tarafından konu hakkında yapılan açıklamalara göre geliriniz 3 bin 800 lirayı aşıyorsa vergi vermek zorunda tutuluyorsunuz ancak gelirin tamamının vergisini vermeniz gerekmiyor. Bu konuda bir gider indiriminin sağlanması şart olarak sunuluyor. Ardından kalan tutar üzerinden hesaplanan verginin verilmesi gerekiyor. Bu durum vergi ödeyecek kişinin bütçesini de düşünen bir sistem olarak açıklanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.