Vakıf Katılım Bankası Açıldı!

0

Ziraat Katılım Bankasının ardından Vakıf Katılım Bankası’da kuruluşunu gerçekleştirdi. 2025 yılı için Katılım bankacılığı içerisindeki payını hedefleyen Vakıf Katılım Bankası, kuruluş çalışmalarını 120 personel ile tamamladı. Vakıf Katılım Bankası’nın 2016 yılı sonuna kadar 30 şubesi ve 500 personeliyle hizmetini sürdürmesi planlanıyor.

KAMU BANKALARI KATILIM BANKASI OLUYOR

Kamu Bankalarının katılım bankacılığı yoluyla bankacılık sektörüne yeni bir nefes vereceği açıklamalarının ardından gözler Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankası’na çevrilmişti. Kamu Bankaları arasında bir ilki gerçekleştirerek 29 Mayıs 2015 tarihinde resmen açılan Ziraat Katılım Bankasının ardından Vakıf Bankası’da Vakıf Katılım olarak hizmet vermek üzere açılışını yaptı.

15 Şubat’ta Bankacılık Denetleme ve Değerlendirme Kurulu’ndan faaliyet iznini alarak kuruluş çalışmalarına hız veren Vakıf Katılım, artık kapılarını müşterilerine açtı. Genel Müdürlüğü İstanbul’un Şişli semtinde olan katılım bankasının, ilk şubesiyle Genel Müdürlük binasının giriş katında müşterilerine hizmet vermeye başlayacak.

YİRMİ YILLIK HAYAL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açılış konuşmasıyla faaliyetine resmen başlayan Vakıf Katılım Bankası’nın 20 yıllık bir hayalin ürünü olduğu belirtildi. Halk Bankası’nın da Katılım bankacılığı sektörüne girmesiyle kamu katılım bankalarının sayısı üç olacak. 

AKTİFLERİ ON YILDA 12’YE KATLANDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu verileri, katılım bankalarının 2015 yılında karlarını, 2014 yılına kıyasla 2 arttırdığını göstermekte.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın