Ana SayfaEkonomiTMSF O Şirketlerin Satışını Durdurdu

TMSF O Şirketlerin Satışını Durdurdu
T

-

Uzun süredir gündemde olan şüpheli şirketler hakkında radikal bir karar alarak satış işlemlerinin durdurulmasına karar veren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), satış işlemlerinin gerçekleşebilmesi için bu şirketler ile alakalı bazı hukuki konuların netleşmesini bekliyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile bağlantılı olduğu iddiası ile el konulan şirketlerden yaklaşık olarak 600 tanesi hakkında verilen bu karar sonrasında hukuki sürecin tamamlanması bekleniyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre şirketler hakkında bazı hukuki konular tam olarak netleşmediği için satış işlemleri gerçekleştirilemiyor.

El Konuldu

Darbe girişimi sonrasında el konulan şirketlerden olan ve FETÖ ile bağlantılı olduğu iddia edilen şirket hakkındaki hukuki sürecin en kısa sürede tamamlanması ve şirketlerin satış işlemlerinin tamamlanması bekleniyor.

Toplantı Yapılmadı

TMSF tarafından satışların durdurulduğu kararının açıklanması sonrasında yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre şirketlerin tasfiye sürecinde danışmanlık hizmeti almak için anlaşılan TSKB, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler ve Vera Varlık Yönetimi ile herhangi bir strateji toplantısı düzenlenmediği belirtildi.

Taraflar Açıklama Yapmıyor

TMSF’nin bu kararı sonrasında Vera Varlık Yönetimi yetkililerine konu hakkında bilgi almak için ulaşılamazken, TSKB ve Garanti Yatırım Menkul Kıymetler yetkilileri konu hakkında herhangi bir yorumda bulunmak istemedi.

Toplam 10 Milyar Dolar

TMSF tarafından el konulan ve hukuki işlemlerin devam etmesi yüzünden satışı gerçekleştirilemeyen 596 şirketin toplam varlık değerinin 10 milyar dolar civarında olduğu ve bu varlık değeri üzerinden satışa sunulacağı biliniyor. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli mart ayında yaptığı açıklamada TMSF’nin bu kapsamda bünyesinde 858 şirket olduğunu ve bu şirketlerin toplam aktif değerinin 48 milyar lira civarında olduğunu belirtmişti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol