İstanbul İçin Elektrikli Otobüs Devri Başlıyor

0

İETT tarafından yapılan bazı görüşmelerin ardından İstanbul için 200 elektrikli otobüs alımının gerçekleştirilmesi için ihaleye çıkılacağı belirtildi. 

İstanbul trafiğinin her geçen gün artması, trafik çilesinin ortaya çıkması çeşitli problemleri beraberinde getirmeye başladı. Bu süreç içerisinde trafikte araç sayısının artması hava kirliliğini de ortaya çıkardığından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından konunun çözüme kavuşturulması açısından yeni düzenlemeler yapılmaya başlandı. Toplu taşımacılıkta yeni bir sayfa açmayı planlayan belediyenin İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu iş birliği sonrasında elektrikli otobüsler için harekete geçtikleri belirlendi. 

Elektrikli otobüs alımı için harekete geçilmişken bu süreç içerisinde toplam 200 elektrikli otobüs adına ihaleye çıkılmasına karar verildi. İhale sürecinin resmen başlatıldığı açıklandı. Alınması planalanan 200 adet otobüsten 103 tanesinin tekli olması beklenirken kalan 97 tanesinin ise körüklü olması planlanıyor. Elektrikli otobüs döneminin başlatılmasının ardından memnun kalınması halinde ilerleyen yıllarda bu sürecin artırılması ve sonrasında şehrin tamamının elektrikli otobüsler ile donatılması planlanıyor. Alınacak olan otobüslerin deneme sürüşlerinin nerede yapılacağı dahi kararlaştırıldı. Bu süreç içerisinde metrobüs hattı içerisinde deneme sürüşlerinin yapılması planlanıyor. 

Deneme sürüşlerinin başarılı olunmasının ardından şehrin tamamında kullanıma sunulacak. Otobüsün tamamen yolcuların konforu ve güvenine uygun bir şekilde donatıldığı açıklanırken dolu olan bir batarya ile birlikte aralıksız olarak 200 kilometre gitmesi planlanıyor. Elektrikli otobüslerin içerisinde engelli alanlarına da yer verilirken tek otobüslerde yolcu sayısının 78 körüklü otobüslerde ise 120 yolcu kapasitesinin bulunması planlanıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın