Ana SayfaEkonomiSoğuk Hava Balıkları Vurdu, Binlerce Balık Telef Oldu

Soğuk Hava Balıkları Vurdu, Binlerce Balık Telef Oldu
S

-

Yaz kış ülkemizde en çok tüketilen ürünler arasında bulunan balık bu yıl soğuk hava şartları nedeni ile üreticilerin yüzünü güldürmedi. Doğu Anadolu’da bu yıl hava şartlarının çok çetin geçmesi, yoğun kar yağışı bölgede balık üreticiliği yapan vatandaşların oldukça zor bir kış dönemi geçirmesine neden oldu. Hava sıcaklığını bazı dönemlerden sıfırın altında 35 – 40 dereceye kadar düşmesi sonrasında havuzlarda yetiştirilen binlerce balık donarak telef oldu. Kültür ve alabalık üretim tesislerinde aşırı soğuklar yüzünden üretimde yüzde 50 oranında düşüş yaşandı ve üreticiler büyük maddi kayıp yaşadı.

Üretim Çok Düştü

Bölgedeki balık ihtiyacını kış mevsiminde karşılayabilmek için yoğun çaba sarf edildiğini belirten balık üreticileri, yoğun kar yağışı ve soğuk havadan dolayı üretimde büyük oranlarda düşüş yaşandığını önceki yıllardaki 20 ton olan balık üretim oranının bu yıl hava şartları nedeni ile 10 tona kadar düştüğünü söyledi.

Sıfırın Altında 40 Derece

Hava şartlarının bu yıl çok çetin geçtiğini belirten balık üreticisi Medeni Erol, üretim havuzlarının yerinin dere içi olduğu için aşırı buzlanma yaşandığını ve balıkların güçlükle çıkarılabildiğini, şiddetli soğuklar sebebi ile sıfırın altında 40 derecenin görülmesi sonucu havuzun donması yüzünden binlerce balığın telef olduğunu, bu sene sezonun tamamının set geçmesinin üretimi yüzde 50 oranında düşürdüğünü söyledi.

Maddi Kayıp Büyük

Yaşanan en zor kış dönemi olduğunu belirten balık üreticileri, soğuk yüzünden dinamoların patladığını, sebzelerin donduğunu ve her alanda büyük maddi kayıplar yaşandığını, balıklarda toplu ölümlerin görüldüğünü, söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol