Turizm sezonunun açılmasına çok az bir zaman kalmışken yapılan değerlendirmeler sonrasında yabancıların tatil harcamaları için kartlara yüklendikleri tespit edildi. 

Şubat ayı değerlendirmesi yapıldığı zaman banka ve kredi kartı üzerinden yapılan harcamaların arttığı tespit edildi. Sadece şubat ayı içerisinde kartlarla yapılan ödeme miktarının 46.8 milyar lira olduğu belirlendi. Genellikle yapılan harcamaların büyük bir kısmının kredi kartları ile yapıldığı tespit edildi. Turizm sezonunun açılmasına az bir zaman kalmışken erken rezervasyon imkanlarından yararlanmak ve yazın maddi anlamda sıkışmamak isteyen pek çok kişinin seyahat acentelerinden tatil satın aldıkları belirlendi. Satın alınan tatillerin ödemelerinin büyük bir kısmının da kredi kartı üzerinden yapılması dikkat çekti. 

Bankalararası Kart Merkezi tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından geçen yıla kıyasla bir inceleme başlatıldı. Bu inceleme sonrasında geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın Şubat ayında kredi kartı kullanım oranının yüzde 30, banka kartı kullanım oranının ise yüzde 6 oranında arttığı açıklandı. Sadece ticari amaçla hizmet veren kredi kartlarının ise şubat ayında yapılan harcama miktarı 8.9 milyar lira olarak belirlendi. Her geçen gün kredi kartı ve banka kartının alışveriş sırasındaki kullanımı artıyor. 

Bu süreçte yapılan incelemelerde banka verileri yabancı kredi kartları ile ülkemizde yapılan harcamalarında arttığını belirledi. Verilere göre yabancı kredi kartları ile 1.1 milyar lira civarında ödeme yapıldığı belirtildi. Özellikle erken rezervasyon imkanlarından yararlanmak için bankaların kredi kartları ile tatil alışverişlerini karşıladıkları öğrenildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.