Gündem Kaçak Fidan ve Tohum Satışına Rekor Ceza

Kaçak Fidan ve Tohum Satışına Rekor Ceza

Son Güncelleme:

Hükümet tarafından yetkisi bulunmadığı halde kaçak olarak tohum ve fidan satan, üreten kişilere ve kurumlara büyük para cezalarının verilmesine karar verildi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Aydın İl  Müdürlüğü tarafından bölgede çeşitli kararların alındığı ve alınan kararlara uymayanlara para cezasının verileceği yeni bir sistemin geliştirildiği açıklandı. Bölgede ekim ve dikim aşamalarında kullanılan tohum ya da bitki fidelerinin pasaportu ve kimlikli olabilmesi için bu konuda herkesin satış ve üretim yapmasının engellenmesi amaçlandı. 

Elde edilecek olan ürünlerden maksimum seviyede verim alınabilmesi için bu konuda Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan kişiler bilinçli bir şekilde kimlikli ve pasaportlu olmak kaydı ile tohum ve gide satışı ile üretimi gerçekleştiriliyor. Ancak yapılan incelemeler sonrasında bu durumu yetkisi olmadığı halde kaçak yollardan gerçekleştiren kişi ve kurumlarında olduğu belirlendi. Bu tür yerlerden alınan tohum ve fidelerden yeteri kadar verim alınamadığı, verim alınamadığı takdirde kişilerin karşılarında herhangi bir muhattap bulamadığı da tespit edildi. Tohumculuk Sektörünü korumak ve üretimdeki verimi maksimum seviyeye çıkarmak adına bu konuda tohumları yetiştiren, satışa hazırlayan, işleyen, dağıtan kişilerin ya da kurumların bakanlık tarafından yetkilendirilmesine karar verilmişti. Bu durum üretime uygunluğunu da bir kez daha gözler önüne sererken bu süreç içerisinde kaliteli tohum ve fide yetiştiriciliğinin amaçlandığını ifade ettiler. 

2017 yılı itibari ile yetkisi olmadığı halde tohum ve fide üretimi yapan, dağıtımı gerçekleştiren kişi ve kurumların belirlenmesi halinde verilecek olan para cezasının 21 bin 242 lira olduğu açıklandı. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler