Ana SayfaEkonomiDoğalgazda Rekor Tüketim

Doğalgazda Rekor Tüketim
D

-

Bu kış hava şartlarının çetin geçmesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre rekor kırılmasına neden oldu. EPDK verileri incelendiğinde ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre doğalgaz tüketiminin yüzde 11,24 oranında artış gösterdiği ve 6,3 milyar metreküpe ulaştığı, bu rakamın aylık bazda tüm zamanların rekor doğalgaz tüketimi olduğu bilgisi elde ediliyor. Verilere göre ocak ayı Türkiye’de en çok doğalgaz tüketilen ve ithal edilen ay olma özelliğine kavuştu. Soğuk havaların etkisi ile doğalgaz tüketiminin rekor seviyeye ulaştığını belirten yetkililer, 2016 yılının ocak ayında da 5 milyar 783 metreküp doğalgaz tüketimi ile rekor kırıldığını ancak bu seneki tüketimin bu rakamın da üzerine çıktığını söyledi.

Tüketimde Aslan Payı Konutlarda

EPDK tarafından verilen tüketim raporlarına göre ocak ayında kırılan doğalgaz tüketim rekorunda aslan payını konutlar almış durumda bulunuyor. 2017 yılının ocak ayında konutlardaki doğalgaz tüketimi yüzde 19,19 oranında artış göstererek 2 milyar 946 milyon metreküpe yükseldi. Konutlardaki ısınma amaçlı doğalgaz tüketimi toplam tüketimin yüzde 80’ini oluşturuyor.

İthalatta Da Rekor

Ocak ayında kırılan doğalgaz tüketim rekoru aynı zamanda doğalgaz ithalat rekorunu da yanında getirdi. EPDK verilerine göre 2016 yılına göre doğalgaz ithalatı yüzde 9,7 oranında artış göstererek 5 milyar 914 milyon metreküpe ulaştı. En fazla doğalgaz ithalatı ise 2 milyar 829 milyon metreküp ile Rusya’dan gerçekleştirildi. Doğalgaz ithalatında Rusya’yı 790 milyon metreküp ile İran ve 637 milyon metreküp ile Cezayir izledi. EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre ocak ayında LNG ithalatı da yüzde 47 oranında artış gösterdi ve 1 milyar 705 milyon metreküpe ulaştı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol