Ekonomi Doğalgazda Rekor Tüketim

Doğalgazda Rekor Tüketim

Son Güncelleme:

Bu kış hava şartlarının çetin geçmesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre rekor kırılmasına neden oldu. EPDK verileri incelendiğinde ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre doğalgaz tüketiminin yüzde 11,24 oranında artış gösterdiği ve 6,3 milyar metreküpe ulaştığı, bu rakamın aylık bazda tüm zamanların rekor doğalgaz tüketimi olduğu bilgisi elde ediliyor. Verilere göre ocak ayı Türkiye’de en çok doğalgaz tüketilen ve ithal edilen ay olma özelliğine kavuştu. Soğuk havaların etkisi ile doğalgaz tüketiminin rekor seviyeye ulaştığını belirten yetkililer, 2016 yılının ocak ayında da 5 milyar 783 metreküp doğalgaz tüketimi ile rekor kırıldığını ancak bu seneki tüketimin bu rakamın da üzerine çıktığını söyledi.

Tüketimde Aslan Payı Konutlarda

EPDK tarafından verilen tüketim raporlarına göre ocak ayında kırılan doğalgaz tüketim rekorunda aslan payını konutlar almış durumda bulunuyor. 2017 yılının ocak ayında konutlardaki doğalgaz tüketimi yüzde 19,19 oranında artış göstererek 2 milyar 946 milyon metreküpe yükseldi. Konutlardaki ısınma amaçlı doğalgaz tüketimi toplam tüketimin yüzde 80’ini oluşturuyor.

İthalatta Da Rekor

Ocak ayında kırılan doğalgaz tüketim rekoru aynı zamanda doğalgaz ithalat rekorunu da yanında getirdi. EPDK verilerine göre 2016 yılına göre doğalgaz ithalatı yüzde 9,7 oranında artış göstererek 5 milyar 914 milyon metreküpe ulaştı. En fazla doğalgaz ithalatı ise 2 milyar 829 milyon metreküp ile Rusya’dan gerçekleştirildi. Doğalgaz ithalatında Rusya’yı 790 milyon metreküp ile İran ve 637 milyon metreküp ile Cezayir izledi. EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre ocak ayında LNG ithalatı da yüzde 47 oranında artış gösterdi ve 1 milyar 705 milyon metreküpe ulaştı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler