İkinci El Otomobillerde Garanti ve Ekspertiz Dönemi

0

İkinci el otomobil satışları üzerinde bazı değerlendirmeler yapılırken bu süreç içerisinde ikinci el araç satışlarında garanti ve ekspertiz döneminin resmen başlayacağı belirtildi. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi Malatya’da bir toplantıya katıldı. Katıldığı toplantıda gündeme ilişkin soruları yanıtlayıp açıklama yaparken son dönemlerde fiyatları gittikçe artan ikinci el otomobil satışları üzerinde de önemli çalışmaların yapıldığı açıklandı. Bu süreç içerisinde kurdaki dalgalanmalar, ÖTV fiyatlarının artırılması gibi sebeplerin sıfır araçlarda olduğu gibi ikinci el araçlarda da yeni bir düzenin ortaya çıkmasına neden olduğunu ortaya koydu. Fiyatların hızlı bir şekilde artmasından dolayı alıcıların memnun olmadığı belirtildi. 

İkinci el araç alım ve satım işlemlerinin herkes tarafından yapılması sonrasında satışlarda güvenilirliğin etkisini kaybettiği tespit edildi. Bu durumda yeni bir düzen getirmek için her önüne gelen galericinin ya da kişinin ikinci el araç alım satım işlemleri yapmaması için yeni düzenlemelerin getirildiği tespit edildi. Bu konuda bir çalışma yapmak isteyenlerin gerekli başvuruları yaparak güvenilirliğini kanıtlaması, belgelerini tamamlaması ve esnaf belgesini kesinlikle alması gerekecek. Bu sayede ikinci el otomobil pazarında aracılık yapan kişilerin sayısının azalması bekleniyor. 

Aracı olan kişilerin sayılarının azalması ile birlikte araçların üzerine konulan farkların biraz daha düşürülmesi planlananlar arasında yer alıyor. Bu sayede hem alıcıya hem de satıcıya çeşitli oranlarda teminatların getirileceği belirtildi. Konu hakkında yapılan yeni düzenlemelerde araçların sağlamlığını garanti etmek için 10 bin kilometreye kadar araçlara garanti getirme şartının hayata geçirileceğini belirtti. 16 nisan referandumundan sonra sistemin tamamen değişeceğini ve her iki tarafında haklarının korunması adına önemli çalışmaların yapılacağı belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın