TOKİ’den Müthiş Çıkış! 7 Yılda 425 Bin Konut

0

TOKİ Başkanı Turan, TOKİ’nin önümüzdeki 7 yılda 245 bin konut inşa edeceğini açıkladı.

Uludağ Ekonomi Zirvesi katılımcıları arasında yerini alan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, önemli açıklamalar yaptı. TOKİ’nin yedi yılda 425 bin adet konut inşa hedefinin olduğunu bildiren Turan, kentsel dönüşüme de devam edileceğinin altını çizdi.

Kentsel dönüşüm konusunda “Özel sektör ilerleyen yıllarda bu kapsamda daha fazla etkili olacak” diyen Turan, yeni Türkiye’nin 2023 hedeflerinde TOKİ’nin de yer aldığını kaydetti. 2023’e kadar sektöre 425 bin yeni konut kazandıracaklarını açıklayan Turan, geçen yıl Türkiye’de ve bölgede yaşanan siyasi gelişmelerin sektörü etkilediğini ifade etti.

TOKİ Başkanı Turan bu konu hakkında, “Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’deki konut sektöründe büyüme kaydedildi. Satışlar kampanyalarla desteklendi. Beklenenden daha fazla konut satışı hayata geçti. Özellikle geçen yılın son çeyreğinde satış miktarlarında ciddi seviyede artış yaşadık. Özel sektör ve kamunun iş birliği sayesinde bir milyon 340 bin gibi bir miktara ulaştık” dedi.

TOKİ’nin 2017 planları hakkında bilgi aktaran Başkan, “2017 sektöre yeni konutlar kazandıracak. Bizler TOKİ olarak bu yıl içerisinde 65 bin yeni konutun ihalesini yapacağız. Geçen yıl ihaleye çıkardığımız konutların sayısı 64 bin civarında gerçekleşmişti. Bu rakamlar baz alınarak ilk etaptaki hedefimizi 65 bin olarak belirledik. Fakat yıl içerisinde bu rakamı arttırabiliriz” şeklinde konuştu.

TOKİ Başkanı Turan 7 yıllık süreçte toplam 425 bin yeni konut üretmeyi hedeflediklerini de kaydetti. “Senelik bazda ülkemiz en az 700 ile 800 bin konut üretmek zorunda” diyen Başkan, bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek için TOKİ’nin aralıksız çalıştığını sözlerine ekledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın