Ana SayfaGündemÇalışmak İçin 9 Ay Göçebe Yaşıyorlar

Çalışmak İçin 9 Ay Göçebe Yaşıyorlar

-

Antalya gibi illere tarım işçisi olarak gelen binlerce kişinin yılın neredeyse 9 ayını göçebe olarak geçirdikleri ve çok az bir süreyi evlerinde geçirebildikleri belirlendi. 

Tarım sektörünün ve tarımsal faaliyetlerin her geçen gün gelişmesi ile birlikte bu konuda çalışacak eleman bulmak için ihtiyaçlarında arttığı ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde Antalya gibi tarımsal faaliyetlerin fazla olduğu illerde çalışan tarım işçilerinin çok büyük bir kısmının Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gelen tarım işçileri olduğu belirlendi. Antalya’da portakal ve nar bahçelerinde çalışan işçilerin göçebe bir hayat yaşadıkları belirlendi. 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan birçok vatandaşın geçimini sağlamak için tarım işçisi olarak çalıştıkları belirlendi. Bu süreç içerisinde bölgede tarımsal faaliyetlerin kısıtlı olmasından dolayı ülkede daha yoğun iş imkanı olan şehirlere gittikleri öğrenildi. yaklaşık 400 tarım işçisinin Antalya’da portakal ve nar bahçeleri içerisinde çalıştıkları öğrenildi. Ancak çalışma şartları kadar yaşam şartlarının da zor olduğu belirlendi. Bu süreç içerisinde yılın 9 ayını evlerinden uzak bir şekilde geçirdikleri ve adeta göçebe bir yaşam sürdükleri görüldü. Genellikle arkalarında bırakmak istemedikleri için çocukları ile ekim ayında evlerinden çıkan mevsimlik işçiler 9 aylık bir çalışma serüveninin ardından Temmuz aylarında tekrar eve döndükleri belirlendi. 

Kalacak yerleri bahçe sahipleri tek odalı kulübeler tahsis ederek karşılıyor. Genellikle günlük ücret alan tarım işçileri zor şartlar altında çalışmalarına rağmen işsizlikle mücadele etmemek için göçebe bir yaşam sürmeyi kabul ediyorlar. Aileleri ile gelen çocukların eğitim hayatlarına Antalya’da bulundukları bölgede bulunan okullarda devam ediyorlar. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol