Ana SayfaGündemRusya İle Türkiye Arasında Pasaportsuz Geçiş Gündemde

Rusya İle Türkiye Arasında Pasaportsuz Geçiş Gündemde
R

-

Ukrayna ile yakın zamanda vizesiz ve pasaportsuz geçiş işlemlerinin başlatılmasının ardından aynı işlemlerin Rusya ile başlayabileceği konusunda sinyaller verilmeye başlandı. 

Ukrayna ile Türkiye arasında gerçekleşen dostluk anlaşmalarının ardından iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesi, karşılıklı olarak ekonomik anlamda destek sağlanması ve müzakerelerin artırılması amacıyla vizesiz ve pasaportsuz olarak geçişlerin sağlanması büyük ses getirmişti. Artık sadece kimlik ve uçak bileti ile ziyaretler gerçekleştirilebilecekken bu süre içerisinde yeni çalışmalarında yapıldığı açıklandı. 

Rusya ile gerilen ilişkilerin son dönemlerde düzeltilmeye başlanması, iki ülke arasındaki sorunların çözümü için harekete geçilmesi ve dostluk anlaşmalarının gereğinin tekrar yerine getirilmesinin ardından Ukrayna ile gerçekleştirilen pasaportsuz ve vizesiz geçişlerin Rusya ile tekrar başlaması ön görülüyor. Uçak krizinin yaşanmasından önce iki ülke arasında bu konunun sıklıkla görüşüldüğü ifade edilmişti. Ancak yaşanan kriz tüm görüşmelerin askıya alınmasına neden olduğundan dolayı ikili ilişkilerin tekrar güçlendirilmesi adına tekrar başlatılması gerektiği belirtildi. Geçtiğimiz günlerde Antalya’da düzenlenen bir programa katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu konuda müjdeli haberi verdi. Ukrayna ile gerçekleştirilen pasaportsuz ve vizesiz girişlerin tekrar Rusya ile görüşülmeye başlanacağını açıkladı. İkili ilişkilerin düzelmesinin ardından görüşmelerin başlamasında herhangi bir sakınca olmadığını dile getirdi. 

En azından Türkiye’nin Rusya vatandaşlarının Türkiye’ye gelmelerinin ardından pasaportsuz giriş yapmaları için havalimanlarına kimlik okuyucu kartların konulması için çalışmalar başlattıklarını açıkladı. Bu konuda ilerleyen günlerde iki ülkenin görüşmeleri başlatması planlanırken turizm alanında olduğu kadar ekonomik anlamda da bu çalışmaların ülkelere katkı sağlayacağı düşünülüyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol