Ana SayfaGündemDomates Ambargosu Rus Vatandaşları Kötü Etkiledi

Domates Ambargosu Rus Vatandaşları Kötü Etkiledi
D

-

Türkiye ile Rusya arasında domates krizi devam ederken bu süreç içerisinde Rus vatandaşlarının domates alma süreci ceplerini olumsuz anlamda etkiledi. 

Türkiye ile Rusya arasında 2015 yılında meydana gelen uçak krizi ikili ilişkilerin olumsuz anlamda etkilenmesine neden olmuştu. Bu süreç içerisinde Rusya Türk hava sahasını işgal etmiş, yapılan onlarca uyarıya rağmen kulak asmadığı için Rus uçağı Türk jetleri tarafından düşürülmüştü. Bu durum iki ülke arasındaki iplerin gerilmesine neden olurken konu hakkında yapılan karşılıklı açıklamalar ipleri kopma noktasına kadar getirmişti. 

Türkiye ile Rusya arasında meydana gelen bu kriz bir süre büyüyerek devam etmiş, haksız olmasına rağmen Rusya Türkiye için pek çok ekonomik yaptırımı uygulamaya koymuştu. Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihracatında en önemli alıcısı konumunda bulunan Rusya önemli üretimlerin pek çoğuna ambargo koyarak alımları durdurduğunu açıklamıştı. Bu durum iki ülke arasında yeni bir krize neden olurken Türk üreticilerin bu durumdan olumsuz anlamda etkilendiği belirtilmişti. Domates alımlarının durdurulması ise Türkiye’de fiyatları yükselttiği kadar Rusya’da da vatandaşların cebini yaktı. 

Ambargo sadece Türkiye için olumsuz etkileri beraberinde getirmedi. Bunun yanı sıra Rus vatandaşları da olumsuz etkiledi. İki ülke arasında anlaşmaların sağlanması, ilişkilerin tekrar güçlendirilmesi ve yapılan karşılıklı görüşmeler bir türlü yeterli olmadı. Bu süreç içerisinde Rusya ile Türkiye arasında domates sorunu bir türlü çözüme kavuşturulmadığı için karaborsacılar devreye girdi. Karaborsacılar arasında meydana gelen rant kavgalarının ardından fiyatlar piyasada hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Bu sorunların sona ermesi için yetkililer tarafından Türk domatesine ihtiyaç olduğu açıklandı. Rusya’nın üretime koyduğu domatesler daha fazla el yakarken Rus vatandaşlarının da bu durumdan şikayetçi oldukları belirlendi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol