Ana SayfaEkonomiMarkalar YouTube'tan Reklamlarını Geri Çekiyor!

Markalar YouTube’tan Reklamlarını Geri Çekiyor!
M

-

YouTube reklam sorunu ile karşı karşıya kaldı. Birçok şirket reklam anlaşmasını iptal etti.

YouTube’ta yaşanan reklam sorunun aşılmaması, şirketlerin yaptığı reklam anlaşmalarını iptal etmesine neden oldu.

Reklam veren şirketleri nefret içerikli videolar harekete geçirdi. Bu videolarda reklamlarının görünmesini istemeyen şirketlerden bazıları reklam anlaşmalarını iptal ederken, bazıları ise anlaşmalarını yenilemeyerek YouTube kanalından ayrılmayı tercih etti.

YouTube’ta yaşanan bu sorunun kanalın filtreleme sisteminden kaynaklı olduğu ve bu sorunu YouTube’un aşamadığı belirtildi.

Şirketler nefret içerikli videolarda isimlerinin görünmesinden dolayı rahatsız olurken, isimlerinin tüketiciler nezdinde düşük kaliteli markalar arasına girdiğini öne sürüyor. reklamlarının bu videolarda yer almasından dolayı, videoları destekler imajının yaratıldığını da kaydeden şirketler, haklı olarak video kanalına tepkilerini dile getirdi.

Dev Şirketler Tepki Veriyor

Birçok dev firma bu sorundan dolayı mağdur olduğunu açıklarken son açıklama PepsiCo’dan geldi. PepsiCo basınla ilişkiler yetkilisi, “Reklamlarımızı söz konusu içerikli videolarda görmek bizleri üzdü. Bu anlamda YouTube bizlere büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. PepsiCo markasının adı, söz konusu videolarda geçememeliydi. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Google Hemen Açıklama Yaptı

YouTube’taki filtreleme sorunu ardından Google açıklama yapmak zorunda kaldı. Google tarafından yapılan açıklamada, reklamların hangi videolarda çıkacağının net şekilde tanımlanması gerektiğine işaret edildi. Uygulamada reklamların, nefret içerikli ve saldırgan ifadeler içeren videolarda yayımlanmaması için çalışmalar yapıldığı ifade edilirken, uygulamamanın genel anlamda sorunsuz olarak işlediği açıklandı. Google yaptığı açıklamada sistemin yüzde yüz kusursuz olarak işlemediğini de kabul etti. Bu konuyla ilgili çalışmalarında devam ettiğini açıklayan Google, “Bu alana her sene milyonlarca dolar yatırım yapıyoruz. YouTube kanalına reklam veren şirketlerin, firmaların ve markaların isimlerinin zarar görmemesi için filtreleme sistemimizi güçlendiriyoruz” dedi. Konu hakkında uzun bir açıklama yapan Google durumdan kendilerinin de rahatsız olduğunu ifade etti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol