Ana SayfaEkonomiTürk-İş Açıkladı! Açlık Sınırı Bin 480 TL, Yoksulluk Sınırı 4 Bin 823...

Türk-İş Açıkladı! Açlık Sınırı Bin 480 TL, Yoksulluk Sınırı 4 Bin 823 TL
T

-

Türk-İş tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre açlık sınırının 1.480 TL, yoksulluk sınırının ise 4.823 TL olduğu açıklandı.

Mart ayına dair açlık ve yoksulluk sınırları araştırmasını neticelendiren Türk-İş hesaplamalarını dört kişilik bir aile üzerinden yaptı. Buna göre Marttaki açıklık sınırı bin 480 TL olarak kaydedildi. Yoksulluk sınırıysa dört bin 823 TL olarak belirlendi.

Türk-İş’in her ay düzenli olarak yaptığı araştırmada, Türkiye’de asgari ücretle çalışanların açlık sınırında yaşadıkları görüldü. İşçilerin yaşam standartlarını ortaya koyan bu araştırmada, yaşamın devamı için gerekli olan ana maddelerin fiyat değişimleri de tespit edilmiş oldu.

Türk-İş’in ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’ Mart ayı hesaplamalarında gıdadan konuta, eğitimden ulaşıma kadar temel harcamalar baz alındı. Bu kalemlerin hesaplanmasıyla Türkiye’deki yoksulluk sınırı tespit edilmiş oldu. Açlık sınırı araştırmasında ise dört bireyden oluşan bir ailenin aylık gıda masrafları göz önünde bulunduruldu.

Söz konusu dönemde bekar ve çalışan bir kişinin yaşaması için 1.853 TL’lik gider hesaplandı.

Türk-İş araştırmasında gıda ürünlerindeki fiyat artışını da tespit etti. Buna göre geçen 12 aylık sürede gıdada yaşanan enflasyon yüzde 5,76 oranında artış yaşadı. Artışı yıllık olarak hesaplayan Türk-İş bu oranın yüzde 2,92 olduğunu açıkladı.

Türk-İş’in araştırmasına göre özellikle süt ürünlerin Mart ayı içerisinde ciddi bir fiyat değişimi yaşanmadı. Yumurtanın fiyatı düştü. Balık fiyatlarında da gerileme belirlendi. Pazar tezgâhlarındaki durumda düşüş yönlü oldu.

Tahıl ürünlerinde fiyatlar bir önceki ayla aynı seviyede kaldı. Tuz, şeker ve çay gibi gıdalarda da değişim gözlemlenmedi. Fakat tereyağ gibi katı yağlarda fiyatlar yükseldi. Zeytin yağ da fiyat artışı yaşayan gıdalar arasında yer aldı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol