Ana SayfaEkonomiİstanbul’da Konaklama Fiyatları Düştü

İstanbul’da Konaklama Fiyatları Düştü

-

Konaklama bedelleri hakkında açıklama yapan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), İstanbul’da konaklama fiyatlarının düştüğünü ve ortalama günlük satılan oda bedelinin 2 aylık dönemde yüzde 25 oranında gerilediğini 68,1 avroya kadar düştüğünü söyledi. Türkiye’de Şubat 2017 otel doluluk oranlarının 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artış gösterdiğini ve yüzde 50,5 olduğunu belirten TÜROB açıklamasına göre, Türkiye genelinde hafifi bir doluluk artışı meydana gelse de İstanbul’da Şubat 2016’da yüzde 47,6 oranında olan doluluk oranının Şubat 2017 tarihinde yüzde 0,7 oranında düşüş yaşadığını ve yüzde 47,2’ye düştüğünü söyledi. Doluluk oranını düşmesi ile fiyatların da düştüğünü belirten yetkililer, şu anda İstanbul’da ortalama günlük satılan oda bedelinin yüzde 19,3 oranında düşüş yaşadığını ve 70,3 avroya gerilediğini söyledi.

Avrupa’nın En Düşük Fiyatları

3 yıl öncesine kadar 5 yıldızlı otellerde konaklama bedelinin 200 avroya yaklaştığını belirten yetkililer, İstanbul’da ortalama günlük satılan oda bedelinin geçtiğimiz 2 aylık dönemde yüzde 25 oranında düşerek 68,1 avro’ya düştüğünü, oda başı elde edilen gelirin ise yüzde 28,5 oranında bir gerileme yaşadığını ve 31,5 avroya düştüğünü söyledi. Yaşanan fiyat düşüşünden sonra Avrupa destinasyonları arasında en düşük ücretin İstanbul’da olduğu açıklandı.

İstanbul 2017’yi Kaybedebilir

İstanbul’un artık Turizm’de özel uygulamalara kapsamına alınması gerektiğini belirten TÜROB yetkilileri, aksi halde 2017 yılında bu alanda büyük kayıpların yaşanacağını, turizmdeki sıkıntıyı en fazla hisseden şehrin İstanbul olduğunu, konaklama sektöründeki fiyatların ciddi bir boyuta ulaştığını açıkladı. Konaklamada fazla kapasite sorununun sektörü olumsuz etkilediğini belirten yetkililer, İstanbul turizmi için vakit geçirmeden tedbir alınması gerektiğini söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol