Ana SayfaGündemTürkiye'nin Vergi Düzenlemesi Resmileşti

Türkiye’nin Vergi Düzenlemesi Resmileşti
T

-

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilimlerin ardından Türkiye’nin Rusya hakkında yapacağı vergi düzenlemesini bakanlığa bildirdiğini açıkladı.

Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin normalleşmesine rağmen ihraç edilen ürünlerin alınmaması iki ülke arasında yeni gerginliklerin oluşmasına neden olmuştu. Rusya tarafından çeşitli ekonomik yaptırımların devam etmesi problemleri beraberinde getirmeye başladı. Türkiye bu konuda yeni önlemler almaya başladı. Bu önlemler arasında Rusya’dan ithal edilen bazı ürünlerin vergilendirilmesinin yeniden düzenlenmesinin sağlanacağı yeni bir düzenlemenin getirilmesine karar verildi. Yeni vergi düzenlemesinin yapılacağının açıklanması ile birlikte durum ilk olarak Rusya tarafından pek ciddiye alınmamıştı. Ancak sonrasında Türkiye’nin resmi adımlar atmasının ardından beklemedikleri bir durumla karşılaştıkları belirlendi. 

Rusya Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında vergi düzenlemesinin resmi bilgilerle birlikte kendisine ulaştığı belirtildi. Yeni resmi belgelerin ulaşmasının ardından ilk kez durumun ciddiyeti de ortaya çıkmış oldu. Yapılan açıklamalar ve incelemeler sonrasında Türkiye’nin Rusya’dan almış olduğu buğday ve mısır için yüzde 30, pirinç için yüzde 45, ayçiçek yağı için yüzde 36, ve son olarak bakliyat ürünlerine yüzde 9.7 oranında bir vergi artışının gerçekleştirileceği belirtilmişti. Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ekonomik yaptırımların devam etmesinin ardından yapılan bu uygulamanın karşılık vermek amacıyla gerçekleştirildiği düşünülmeye başladı. 

Yapılacak olan vergi artışlarının ardından başka kısıtlamaları getirilmesinin de yapılan görüşmeler sırasında gündeme getirildiği belirlendi. Türkiye bu kısıtlamalar arasında ayçiçek alımı sırasında gümrük fiyatı için ton başına 1500 dolar sınırlamasının getirilmesini planlanıyor. Ekonomik yaptırımlara karşı Rusya’ya bu tarz yaptırımların gündeme gelebileceği konuşuluyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol