Ana SayfaEkonomiBu Ülkelere İhracat Yapanların Riskini Devlet Üstlenecek!

Bu Ülkelere İhracat Yapanların Riskini Devlet Üstlenecek!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İhracatçıları yakından ilgilendiren yeni bir açıklama daha yapıldı.

Devletin ihracatçılara yönelik çalışmalarına bir yenisi daha eklenecek. Ekonomi Bakanı yeni düzenleme hakkında açıklama yaptı. Nihat Zeybekci’nin açıklamasına göre yeni pazarlara açılan ihracatçının riskini devlet üstlenecek.

İhracatçıları cesaretlendirmek, yeni pazarlara giriş yapmasını sağlamak ve Türkiye’nin müşteri portföyünü genişletmek için alınan bu karar, ihracatçıların karşılaştıkları riskin devlet güvencesi altına alınmasını sağlayacak. Ekonomi Bakanı yaptığı açıklamada Eximbank’ın ihracatçıya sağladığı desteği genişleteceklerini açıkladı. Devletin söz konusu bankaya tazmin desteği vereceğini bildiren Bakan Zeybekci, “İhracatçılarımız bu destekle daha fazla girişim yapmaya cesaretlenecek” şeklinde konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci düzenlemeyle birlikte, özellikle risk taşıyan ülkelere yönelik ihracatın artmasını beklediklerini kaydetti. Açıklamasında Afrika ülkelerine işaret eden Bakan, “Risk taşıyan ülkelere yönelik sigorta edilemeyen işlemler söz konusuydu. Bu projelerin Eximbank aracılığı ile sigortalanmasını sağlayacağız. Sigortalanma eskisine göre çok daha rahat şekilde yapılacak. Bu risk ortadan kalktığında Türk ihracatçılar söz konusu ülkelere daha fazla ihracat yapma eğilimi gösterecek” dedi.

Bakan açıklamasında kredi desteği konusuna da değindi. Söz konusu kredi desteklerinin referans ticari faiz oranları kadar olacağının altını çizen Zeybekci, “Bu sistemi özellikle gelişimini tamamlamış ülkeler kullanıyor. Bizlerde Amerika’nın, İngiltere’nin hayata geçirdiği sistemi Türkiye’ye kazandıracağız” şeklinde konuştu.

Hükümet geçtiğimiz günlerde ihracatçılara yönelik farklı bir uygulama içinde düğmeye basmıştı. Bu uygulama ihracatçıya yeşil pasaport olarak kendini göstermişti. Alınan kararla şirket yetkililerine yeşil pasaport verilmesi öngörülmüş, ihracatçı firmaların yurt dışı bağlantılarında prosedürler kolaylaştırılmıştı. İhracatçılar bu gelişmeden oldukça memnun kalmıştı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...