Bu Ülkelere İhracat Yapanların Riskini Devlet Üstlenecek!

0

İhracatçıları yakından ilgilendiren yeni bir açıklama daha yapıldı.

Devletin ihracatçılara yönelik çalışmalarına bir yenisi daha eklenecek. Ekonomi Bakanı yeni düzenleme hakkında açıklama yaptı. Nihat Zeybekci’nin açıklamasına göre yeni pazarlara açılan ihracatçının riskini devlet üstlenecek.

İhracatçıları cesaretlendirmek, yeni pazarlara giriş yapmasını sağlamak ve Türkiye’nin müşteri portföyünü genişletmek için alınan bu karar, ihracatçıların karşılaştıkları riskin devlet güvencesi altına alınmasını sağlayacak. Ekonomi Bakanı yaptığı açıklamada Eximbank’ın ihracatçıya sağladığı desteği genişleteceklerini açıkladı. Devletin söz konusu bankaya tazmin desteği vereceğini bildiren Bakan Zeybekci, “İhracatçılarımız bu destekle daha fazla girişim yapmaya cesaretlenecek” şeklinde konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci düzenlemeyle birlikte, özellikle risk taşıyan ülkelere yönelik ihracatın artmasını beklediklerini kaydetti. Açıklamasında Afrika ülkelerine işaret eden Bakan, “Risk taşıyan ülkelere yönelik sigorta edilemeyen işlemler söz konusuydu. Bu projelerin Eximbank aracılığı ile sigortalanmasını sağlayacağız. Sigortalanma eskisine göre çok daha rahat şekilde yapılacak. Bu risk ortadan kalktığında Türk ihracatçılar söz konusu ülkelere daha fazla ihracat yapma eğilimi gösterecek” dedi.

Bakan açıklamasında kredi desteği konusuna da değindi. Söz konusu kredi desteklerinin referans ticari faiz oranları kadar olacağının altını çizen Zeybekci, “Bu sistemi özellikle gelişimini tamamlamış ülkeler kullanıyor. Bizlerde Amerika’nın, İngiltere’nin hayata geçirdiği sistemi Türkiye’ye kazandıracağız” şeklinde konuştu.

Hükümet geçtiğimiz günlerde ihracatçılara yönelik farklı bir uygulama içinde düğmeye basmıştı. Bu uygulama ihracatçıya yeşil pasaport olarak kendini göstermişti. Alınan kararla şirket yetkililerine yeşil pasaport verilmesi öngörülmüş, ihracatçı firmaların yurt dışı bağlantılarında prosedürler kolaylaştırılmıştı. İhracatçılar bu gelişmeden oldukça memnun kalmıştı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın