Ana SayfaEkonomiAğbal: Mücbir Sebep Hali Uzatıldı

Ağbal: Mücbir Sebep Hali Uzatıldı
A

-

Ülkenin bazı bölgelerinde terör olayları dolayısı ile bazı bölgelerinde ise doğal afet sebebi ile ilan edilen mücbir sebep halinin uzatılmasına karar verildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, mücbir sebep hali kapsamında bulunan Şırnak, Hakkâri, Kilis’teki tüm mükelleflerin, Diyarbakır’ın Silvan ve Sur ilçeleri ile, Mardin’in Derik, Dargeçit ve Nusaybin ilçeleri ve Siirt’in Eruh ilçesinde ikamet eden mükellefler ile birlikte Mersin’de yaşanan sel felaketinden zarar gören mükellefler için ilan edilen mücbir sebep halinin 3 ay daha uzatıldığını söyledi.

Haziran’a Uzatıldı

Söz konusu il ve ilçelerde mücbir sebep halinin normal şartlar altında bu ay sonunda biteceğini ancak bu bölgelerdeki vatandaşların biraz daha rahat etmesi için tarihin Haziran 2017 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. Sürenin uzatılması ile birlikte beyanname verme ve ödeme sürelerinin de uzatıldığını belirten Ağbal, bu kapsamda Mersin haricindeki il ve ilçelerde bulunana mükelleflerin vermesi gereken KDV, Damga Vergisi, Muhtasar, Gelir ve Kurumlar Vergisi beyannamesi gibi beyannamelerin ve BA – BS gibi yapılması gereken bildirimlerin verilme süresinin 25 Temmuz 2017 günü mesai bitimine kadar uzatıldığını söyledi.

Ödeme Süreleri De Uzatıldı

Ağbal, beyanname süreleri uzatılan vergilerin ödeme sürelerinin de uzatıldığını ve ödeme tarihlerinin 31 Ağustos 2017 tarihine kadar uzatıldığını söyledi. Ağbal bu bölgelerdeki mükelleflerin 15 Eylül 2017 tarihine kadar başvuruda bulunmaları durumunda mücbir sebep öncesine dair birken borçlarının 12 ay ya da 24 ay tecil faizi alınmadan taksitlendirilme imkânı olduğunu hatırlattı.

Ağbal Mersin’deki uzatma sürecinin sadece sel felaketi mağdurları için geçerli olduğunu sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,348TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol