Binlerce İlaç İçin Toplama Kararı

0

Alınan son kararlara göre binlerce ilacın piyasadan toplatılmasına karar verildi. Toplanacak olan ilaç sayısının yaklaşık 10 bin olduğu belirlendi. 

Avrupa ilaç ajansı insan sağlığını yakından ilgilendiren önemli bir karar alarak yeni bir çalışmaya imza attığını açıkladı. Son dönemlerde Hindistanlı klinik firmalarının bazı usulsüzlüklere imza attıkları belirlendi. Rüşvet uygulamalarının arttığı ve ucuz ilaçların piyasalarda çeşitli ataklara neden olduğu düşünüldüğü zaman yeni yaptırımların getirildiği belirlendi. Bu yaptırımlarla birlikte piyasalarda yeni bir dönemin başlatıldığı açıklandı. 

Avrupa ilaç ajansı tarafından alınan son kararlar çerçevesinde son dört yıl içerisinde Hindistanlı ilaç firmalarının klinik çalışmalarının neredeyse tamamının geçersiz sayıldığı açıklandı. Hindistan’da çeşitli ilaç çalışmaları yapan 4 şirketin belgeleri geçerli sebepler dolayısı ile iptal edildi. Bu durum kısa süre içerisinde sektörün karışmasına neden oldu. Yapılacak olan son çalışmalarda 10 binden fazla ilacın sektör içerisinde toplatılmasına karar verildi. Yapılacak olan bu çalışmanın kısa süre içerisinde Türk şirketlerini de zora sokacakları belirtildi. Yaptırımların Hindistan üzerinde dikkat çekmesi bir anda tüm gözlerin Türkiye’de yerli üretim yapan ilaç firmalarına çevrilmesine neden oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ve son değerlendirmeler çerçevesinde Türkiye’de de önemli üretimler yapan, binlerce kişi tarafından önemli hastalıklar için kullanılan ilaçların toplatılma kararı aldığı iddia edildi. 

Türkiye’de ilaç firmaları arasında yatırım yapmış olan ve üretimlerde önemli katkılar bulunan Fransız ve Alman şirketlerinde yer aldığı açıklandı. Bir sıralama yapıldığı zaman bu süreç içerisinde Türkiye’nin 18. sırada olduğu özellikle belirtildi. Aynı yaptırımların Türkiye’de de yapılabilir olması Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi. Konu hakkında araştırmalar devam ediyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın