Ana SayfaEkonomiGörünmez Bankacılık Dönemi Gelecek

Görünmez Bankacılık Dönemi Gelecek
G

-

Teknolojinin her geçen gün ilerlediğini ve bu ilerleme ile bankacılık sektöründen büyük değişiklikler yaşandığını belirten KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Sinem Cantürk, 2030 yılında bankacılık sektörünün bambaşka bir alana taşınacağını ve görüntülü çağrıların, insansız şubelerin yerini görünmez bankaların alacağını sektörde çok büyük değişiklik yaşanacağını söyledi. Denetim, danışmanlık ve vergi hizmeti sunan KPMG tarafından hazırlanan rapor hakkında açıklamalarda bulunan Cantürk, önceki dönemlerde bankaya gitmeden çözülemeyen sorunların son dönemde online verilen talimatlar ile çözülebildiğini, cep telefonlarının mobil cüzdan haline geldiğini, tüketicilerin bankaya gitmeden kredi alabildiğini, çok kolay bir şekilde her türlü ödemenin, yurt içi ve yurt dışı para transferlerinin gerçekleştirilebildiğini söyledi.

Şube Yerine Görünmez Bankalar

Teknolojinin her geçen gün daha hızlı ilerlediğini belirten Cantürk, 2030’lu yıllarda bankacılığın teknolojinin etkisi ile farklı bir alana taşınacağını mevcut bankaların yerini görünmez bankaların alacağını söyledi. Gelecekte bankaların Apple’ın kişisel asistanı Siri benzeri asistanlara sahip olacağını ve bağlanılan kaynaklardan alınan verileri kullanarak günlük kişisel ve finansal işlemlerin bu şekilde yerine getirilmesini sağlayacağını söyleyen Cantürk, bu asistanların sosyal medya hesapları ile senkronize çalışıp özel yaşamda da çeşitli hatırlatmalar yapabileceğini söyledi.

Sesli Komut Yeterli Olacak

Gelecek olan bu yeni bankacılık sistemi ile kişisel asistanların herhangi bir bankacılık işlemini sesli komut ile yerine getirilebileceğini söyleyen Cantürk, kişisel asistanın ödemeleri hatırlatacağını, tüm banka hesaplarına ulaşabileceğini, bankaya gitmeye gerek kalmadan bütün işlemlerin yapılabileceğini, online hizmetler ile tüm işlemlerin gerçekleştirilebileceğini söyledi. Teknolojinin her geçen gün ilerlediğini belirten Cantürk, sürece ayak uydurmak isteyen her bankanın Ar – Ge çalışmalarına yoğunlaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol