Ana SayfaEkonomiRus Tahıl İthalatı İçin Türkiye ile Masaya Oturmaya Hazırlanıyor

Rus Tahıl İthalatı İçin Türkiye ile Masaya Oturmaya Hazırlanıyor
R

-

Türkiye ile Rusya tahıl ithalatı konusunda masaya oturmaya hazırlanıyor.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan tahıl sorunu için harekete geçilecek. Konuyla ilgili ilk açıklamayı Rus Ekonomi Bakan Yardımcısı yaptı. Aleksey Gruzdev açıklamasında “Türk tarafı ile tahıl ürünlerinin ithalatı noktasında görüşme yapacağız” dedi.

Türkiye Ekonomi Bakanlığı ile masaya oturacaklarının sinyalini veren Rus Bakan yardımcısı, görüşme tarihini net olarak ifade etmedi. Sadece “Yakında” demekle yetindi.

Bu açıklamaları ülkedeki bir haber ajansına yapan Gruzdev, “Türkiye tahıl ithalatında bizim için hala çok önemli bir pazar. Pazarın tamamen kapandığını düşünmüyorum” şeklinde bir değerlendirme yaptı. Tahıl ithalatında Türkiye ile bazı sorunlar yaşadıklarını kabullenen Ekonomi Kalkınma Bakan Yardımcısı, sorunların çözümü için tarafların bir araya geleceğini açıkladı. Türkiye’nin tahıl ithalatında yeni bir vergi düzenlemesi yaptığını fakat Rusya’nın düzenlemenin detaylarını bilmediğini söyleyen Gruzdev, düzenleme hakkında bilgi alacaklarını da sözlerine ekledi.

Rus Tarım Bakanlığı ise bu konuda ilgili Türk bakanlığının kendilerine bilgi verdiğini ifade etmişti.

Rus Tarım Bakanlığı yapılan yeni düzenlemedeki vergi oranlarını buğday ve mısırda yüzde 130 olarak duyurmuştu. Ayçiçek yağındaki vergi ise yüzde 36 olarak açıklanmıştı. Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği ayçiçeği küspesi vergi oranının yüzde 13,5 oranına yükseldiği kaydedilmişti. Bakliyattaki verginin de yüzde 9,7’lik seviyeye çıktığı öne sürülmüştü.

Tüm bu açıklamalar yanında Rusya, Türkiye’den ithal ettiği bazı sebze ve meyvelere de kısıtlama uygulamaya devam ediyor. Ülkenin ithalatını yasakladığı ürünler arasında domates, üzüm ve salatalık gibi ürünlerin olduğu görülüyor. Yasağın kalmasına ilişkin görüşmeler ise halen sürüyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol