Ekonomi Rus Tahıl İthalatı İçin Türkiye ile Masaya Oturmaya Hazırlanıyor

Rus Tahıl İthalatı İçin Türkiye ile Masaya Oturmaya Hazırlanıyor

Son Güncelleme:

Türkiye ile Rusya tahıl ithalatı konusunda masaya oturmaya hazırlanıyor.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan tahıl sorunu için harekete geçilecek. Konuyla ilgili ilk açıklamayı Rus Ekonomi Bakan Yardımcısı yaptı. Aleksey Gruzdev açıklamasında “Türk tarafı ile tahıl ürünlerinin ithalatı noktasında görüşme yapacağız” dedi.

Türkiye Ekonomi Bakanlığı ile masaya oturacaklarının sinyalini veren Rus Bakan yardımcısı, görüşme tarihini net olarak ifade etmedi. Sadece “Yakında” demekle yetindi.

Bu açıklamaları ülkedeki bir haber ajansına yapan Gruzdev, “Türkiye tahıl ithalatında bizim için hala çok önemli bir pazar. Pazarın tamamen kapandığını düşünmüyorum” şeklinde bir değerlendirme yaptı. Tahıl ithalatında Türkiye ile bazı sorunlar yaşadıklarını kabullenen Ekonomi Kalkınma Bakan Yardımcısı, sorunların çözümü için tarafların bir araya geleceğini açıkladı. Türkiye’nin tahıl ithalatında yeni bir vergi düzenlemesi yaptığını fakat Rusya’nın düzenlemenin detaylarını bilmediğini söyleyen Gruzdev, düzenleme hakkında bilgi alacaklarını da sözlerine ekledi.

Rus Tarım Bakanlığı ise bu konuda ilgili Türk bakanlığının kendilerine bilgi verdiğini ifade etmişti.

Rus Tarım Bakanlığı yapılan yeni düzenlemedeki vergi oranlarını buğday ve mısırda yüzde 130 olarak duyurmuştu. Ayçiçek yağındaki vergi ise yüzde 36 olarak açıklanmıştı. Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği ayçiçeği küspesi vergi oranının yüzde 13,5 oranına yükseldiği kaydedilmişti. Bakliyattaki verginin de yüzde 9,7’lik seviyeye çıktığı öne sürülmüştü.

Tüm bu açıklamalar yanında Rusya, Türkiye’den ithal ettiği bazı sebze ve meyvelere de kısıtlama uygulamaya devam ediyor. Ülkenin ithalatını yasakladığı ürünler arasında domates, üzüm ve salatalık gibi ürünlerin olduğu görülüyor. Yasağın kalmasına ilişkin görüşmeler ise halen sürüyor. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,131BeğenenlerBeğen
7,251TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler