Ekonomi 15 Günde 64 Bin İşletme Kredi Kullandı

15 Günde 64 Bin İşletme Kredi Kullandı

Son Güncelleme:

Kredi kullandırma işleminin mart ayının ikinci haftasında başladığını belirten Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) faiz desteği sağlanarak verilen kredilerin çok önemli olduğunu 2 haftalık süreç içerisinde 64 binin üzerinde işletmeye kredi kullandırıldığını söyledi. Yaptığı yazılı açıklama ile KOSGEB’in sağladığı kredilerin ve Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile sağlanan kredilere talebin ve bankaların kredi verme iştahının güçlü bir şekilde devam ettiğini belirten Aydın, bazı kesimler tarafından yansıtılan kredilere bankaların ilgisinin az olduğu söylentisinin gerçekleri yansıtmadığını, kısa sürede çok talep geldiğini bankaların da işlemleri yürütmek için çalıştığını söyledi.

Büyümenin Hızlanması İçin Gerekli

Hükümet tarafından büyümenin hızlanması ve istihdamın devamlılığının sağlanması için kredi artışını destekleyen önemli kararların uygulanmaya alındığını ve bu çalışmaların olumlu etkilerinin çok açık bir şekilde görüldüğünü belirten Aydın, gelişmelerin bu yönde olmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Etkileri Olumlu

KOSGEB tarafından faiz destekli kredi verilmesinin iyileşme sağladığını, Hazine destekli KGF kefaleti ile sağlanan limitlerin ciddi boyutta artırılmasının ise borçlarını ödeyen ve ödeme gayretinde olan müşteriler için getirilen ek düzenlemelerin kredi arzını ve kredi talebini olumlu yönde etkilediğini belirten Aydın, bankacılık sektörünün faaliyetini sürdürebilir durumda olan işletmelere yapılandırma desteğinin ve yeni kredi verme desteğinin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kısa Sürede Yol Alındı

15 gün gibi kısa sürede 64 binin üzerinde işletmeye kredi kullandırıldığını ve inceleme aşamasında da 40 bin işletmenin bulunduğunu söyleyen Aydın, sektörde iyi niyetli bir yaklaşım olduğunu bu yüzden ilgili kurumlara karşı anlayışlı olunması gerektiğini söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,131BeğenenlerBeğen
7,251TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler