Diyarbakır Yeniden İnşa Ediliyor

0

PKK terör örgütüt tarafından daha önce tahrip edilmiş olan iller hükümet tarafından eski haline çevriliyor. Bunun için ilk düğmeye basılan il Diyarbakır oldu. 

Terör olaylarının en fazla yaşandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde pek çok evin, tarihi binanın ve yapının tahrip olduğu ortaya çıkmıştı. Aylar boyunca bölgede sokağa çıkma yasakları devam etmiş, teröristler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürmüş ve pek çok bölge zarar görmüştü. Operasyonlar sona erinceye kadar bölgede herhangi bir çalışma yapılmamıştı. Ancak operasyonların sona ermesi ile birlikte bölgede hem evlerde hem tarihi binalar ve yapılarda büyük oranda zararların tespit edilmesi sonrasında yeni çalışmaların başlatılmasına karar verildi. 

Operasyonların son bulması ile birlikte Sur ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çizilen çalışmalar hız kazanmaya başladı. Bölgede bulunan bazı tarihi camilerin teröristler tarafından tahrip edildiği görüldü. Yapılan düzenlemeler sonrasında bazı yapıların düzenlemesi aslına uygun bir şekilde tamamlandı. Ağır hasar gören yapıların tekrar düzenlenmesi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bölgede sadece tarihi yapılan değil vatandaşların onlarca konutu da hasar gördüğü için büyük bir çalışmanın başlatıldığı açıklandı. Terör olaylarının bölgede engellenmesi ile birlikte bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar sonrasında Diyarbakır ili birinci sıraya yerleştirilmiş oldu. 

Aslına uygun bir şekilde tamamlanan çalışmalar için biraz daha sürenin gerektiği öğrenildi. Sur ilçesinin daha önce pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı düşünüldüğü zaman tekrar eski haline çevrilmesi için planlamalar yapıldı. Bölgeden terör bölgesi algısının tamamen silinmesi amaçlanıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın