Ana SayfaEkonomiTürkiye’nin Yeni Yerli Enerji Politikası Detayları…

Türkiye’nin Yeni Yerli Enerji Politikası Detayları…
T

-

Türkiye’nin yeni enerji politikasının ayrıntıları bu gün Bakan Albayrak tarafından açıklanacak.

Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye, bu duruma son vermek için bazı politikalar geliştiriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yerli üretim enerji kaynaklarının kullanımına ağırlık verirken, uygulamaya konacak politikaların detayları bu gün paylaşılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak milli enerjinin kullanılmasını ön gören politikaları, Cumhurbaşkanının da katılım göstereceği toplantıda kamuoyuna duyuracak.  

Enerji Bakanı Albayrak ve Cumhurbaşkanı toplantıda, Türkiye’nin uzun vadede izleyeceği enerji stratejilerini anlatacak. Üç ana madde ve 30 farklı politikayı kapsayan uzun vadeli enerji stratejisinde, milli kaynakların kullanımının arttırılması hedefleniyor. 

Bunların yanında Türkiye’nin “Milli Enerji Logosu” da kamuoyuna tanıtılacak.

Türkiye senelik bazda 54,6 milyar dolar civarında enerji ithal ediyor. İşte bu ithalat yerine yerli enerji kaynaklarının üretilmesini ve kullanılmasını ön gören politikalar, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

Ana maddeler arasında yer alacak diğer bir konu ise atık maddelerin yurtdışına gönderilmesi olarak kaydedildi. Yeni enerji politikasına göre bu durumda sona erecek. Atıkların ülke içerisinde yeniden ekonomiye kazandırılması için fabrikalar kurulacak.

Ülkemizde madenlerin alınıp satılacağı bir piyasanın kurulması da yeni enerji politikaları arasında yer alacak. Özel sektörün faaliyet göstereceği bu piyasa, piyasanın canlanmasına ve iş birliği yapmasına da yardım edecek.

Türkiye’nin doğalgaz noktasında ticaret merkezi konumuna yükselmesi için bazı yatırımlar yapılacak. Tüketimden fazla depolanma sağlanarak hem arz konusunda sıkıntılar aşılacak, hem de depolanan gaz ihraç edilecek. Gaz temini konusunda sorun çıkması halinde ise depolanan doğalgaz iç piyasada kullanılacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol