Ana SayfaEkonomiTürkiye’nin Yeni Yerli Enerji Politikası Detayları…

Türkiye’nin Yeni Yerli Enerji Politikası Detayları…

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’nin yeni enerji politikasının ayrıntıları bu gün Bakan Albayrak tarafından açıklanacak.

Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye, bu duruma son vermek için bazı politikalar geliştiriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yerli üretim enerji kaynaklarının kullanımına ağırlık verirken, uygulamaya konacak politikaların detayları bu gün paylaşılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak milli enerjinin kullanılmasını ön gören politikaları, Cumhurbaşkanının da katılım göstereceği toplantıda kamuoyuna duyuracak.  

Enerji Bakanı Albayrak ve Cumhurbaşkanı toplantıda, Türkiye’nin uzun vadede izleyeceği enerji stratejilerini anlatacak. Üç ana madde ve 30 farklı politikayı kapsayan uzun vadeli enerji stratejisinde, milli kaynakların kullanımının arttırılması hedefleniyor. 

Bunların yanında Türkiye’nin “Milli Enerji Logosu” da kamuoyuna tanıtılacak.

Türkiye senelik bazda 54,6 milyar dolar civarında enerji ithal ediyor. İşte bu ithalat yerine yerli enerji kaynaklarının üretilmesini ve kullanılmasını ön gören politikalar, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

Ana maddeler arasında yer alacak diğer bir konu ise atık maddelerin yurtdışına gönderilmesi olarak kaydedildi. Yeni enerji politikasına göre bu durumda sona erecek. Atıkların ülke içerisinde yeniden ekonomiye kazandırılması için fabrikalar kurulacak.

Ülkemizde madenlerin alınıp satılacağı bir piyasanın kurulması da yeni enerji politikaları arasında yer alacak. Özel sektörün faaliyet göstereceği bu piyasa, piyasanın canlanmasına ve iş birliği yapmasına da yardım edecek.

Türkiye’nin doğalgaz noktasında ticaret merkezi konumuna yükselmesi için bazı yatırımlar yapılacak. Tüketimden fazla depolanma sağlanarak hem arz konusunda sıkıntılar aşılacak, hem de depolanan gaz ihraç edilecek. Gaz temini konusunda sorun çıkması halinde ise depolanan doğalgaz iç piyasada kullanılacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.