Ana SayfaGündemKaza Tutanakları Cep Telefonuna Gönderilecek

Kaza Tutanakları Cep Telefonuna Gönderilecek
K

-

2008 yılından bugüne kadar kağıt formlar üzerinden düzenlenen kaza tespit tutanaklarının artık akıllı telefonlar üzerinden düzenlenmesine ve ulaşımının kolay olmasına karar verildi. 

Trafik içerisinde her gün binlerce aracın çeşitli sebeplerden küçük ya da büyük olmak üzere kaza yaptıkları düşünüldüğü zaman bu süreçte kaza tespit tutanaklarının düzenlendiği biliniyor. 2008 yılının Nisan ayından bu yana yapılan düzenlemeler sonrasında maddi hasarlı kazalara karışan araçlar kağıt formlar üzerinden tespit tutanağı haline getiriliyor. Tutulan bu tutanağın asıl amacı kazanın nasıl gerçekleştiği, kusurlu tarafın aslında kim olduğu ve kazanın oluşturduğu maddi hasarın miktarının daha iyi bir şekilde anlaşılması için gerçekleştirildiği öğrenildi. 

2008 yılından önceki dönemlerde kaza tespit tutanağı sadece trafik polisleri tarafından hazırlanıyordu. Bu süreç içerisinde trafik polislerini çağırarak kaza bölgesinde inceleme yapmaları gerektiğinden dolayı bu süreç biraz daha yavaş ve meşakkatli bir şekilde gerçekleşiyordu. 1 Nisan 2008 yılından itibaren yeni bir düzenleme getirildi ve artık kaza tespit tutanaklarının vatandaşlar tarafından da tutulmasına izin verildi. Vatandaşlar tarafından hazırlanan bu tespit tutanakları doldurulurken bilgilerin tek tek yazılması uzun zaman aldığı için yeni bir düzenleme daha getirildi. 

Hazine denetiminde gerçekleştirilen yeni düzenleme sonrasında mobil kaza tutanağı sistemi geliştirildi. Bu sistem ile birlikte zorunlu trafik sigortası yaptırmış olan tüm sürücülerin bilgileri sistemde otomatik olarak çıkacak. Uygulama mağazalardan gerekli işletim sistemleri üzerinden hızlı bir şekilde indirilebilecek. Ardından bilgilerin elle tek tek girilmesi ve bu süreç içerisinde zaman kaybı yaşanması engellenmiş olacak. Yeni sistemin milyonlarca sürücü tarafından kullanılması bekleniyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol